Česká tvořivost a talent mají ve světě skvělý zvuk. Přinášejí radost a inspiraci. Podporujeme mezinárodní příběh české hudby a České filharmonie na světových pódiích.
Česká tvořivost a talent mají ve světě skvělý zvuk. Přinášejí radost a inspiraci. Podporujeme mezinárodní příběh české hudby a České filharmonie na světových pódiích.
Způsob, kterým Česká filharmonie spoluvytváří v zahraničí jméno České republiky a přináší s sebou příběh naší kulturní tradice a hudebního talentu, je zcela jedinečný. Jen těžko bychom hledali tak univerzálně pozitivní, srozumitelný, ceněný, a přece nenapodobitelný fenomén, který by naši zemi reprezentoval na globální scéně.
Carnegie Hall, New York – Koerner Hall, Toronto – Musikverein, Vídeň – Concertgebouw, Amsterdam – Barbican Centre, Londýn – Philharmonie de Paris, Paříž – Concertgebouw Brugge, Bruggy – Hannover Congress Centrum, Hannover – Sala Palatului, Bukurešť – Suntory Hall, Tokio – National Concert Hall, Tchaj-pej – Lotte Concert Hall, Soul
Partnerství České filharmonie a PPF je v mezinárodním měřítku opravdu výjimečné. Podpora, jaké se České filharmonii od PPF dostává, není běžná ani v západní Evropě. Díky rozsahu, dlouhodobosti a komplexnosti našemu orchestru skutečně pomáhá naplňovat jeho umělecké ambice na světové scéně. A zároveň inspiruje další kulturní instituce a posiluje prestiž české hudby a kultury v zahraničí.
Jeho vyhledávaná vystoupení jsou jedinečnou kombinací vrozené muzikálnosti a vlivu přísné ruské pedagogiky. Kromě toho, že hostuje u významných světových orchestrů a v operních domech, je Byčkov držitelem čestných titulů u londýnských BBC Symphony Orchestra – s nímž se každoročně objevuje na BBC Proms – a Royal Academy of Music, která mu v roce 2022 udělila čestný doktorát. Byčkov byl dvakrát vyhlášen „Dirigentem roku“ – v roce 2015 v rámci International Opera Awards a v roce 2022 serverem Musical America.
Semjon Byčkov spolupracoval na rozsáhlých nahrávacích projektech pro společnost Philips s Berlínskými filharmoniky, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Královským orchestrem Concertgebouw, orchestrem Philharmonia, Londýnskou filharmonií a Orchestre de Paris.
Byčkov stojí jednou nohou pevně v kultuře Východu a druhou na Západě. Narodil se v roce 1952 v Leningradě (dnes Petrohrad) a studoval na Leningradské konzervatoři u legendárního Ilji Musina. Jako dvacetiletý zvítězil v Rachmaninově dirigentské soutěži. Poté, co mu byla odepřena výhra – možnost dirigovat Leningradskou filharmonii – Byčkov ze Sovětského svazu odešel. V roce 1975 emigroval do Spojených států amerických a od poloviny 80. let žije v Evropě. V roce 1989, kdy byl také jmenován hudebním ředitelem Orchestre de Paris, se Byčkov vrátil do bývalého Sovětského svazu jako hlavní hostující dirigent Petrohradské filharmonie. Byl jmenován šéfdirigentem Symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu (1997) a šéfdirigentem Drážďanské Semperoper (1998).
Pro smyčcovou sekci zapůjčila skupina PPF mistrovské hudební nástroje za bezmála 20 mil. Kč. Zvuk orchestru obohatilo šest vzácných strunných hudebních nástrojů, které rozeznívají ruce zkušených interpretů.
housle z dílny Giovanniho Marii Valenzana z roku 1825 |
housle Pietra Messoriho z roku 1924 |
housle od italského houslového mistra Giovanni Cavani a Onorata Gragnani z počátku devatenáctého století |
viola z dílny Ettora Soffrittiho z roku 1927 |
violoncello od nejlepšího francouzského houslaře všech dob Jeana-Baptista Vuillauma z roku 1844 |