Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Celková inflace klesá, jádrová zůstává stále vysoko.

PPF banka

13/2/2021 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Epidemie a s ní pokračující restriktivní opatření se projevují zejména na spotřebě. Dobrá situace na trhu práce by mohla nahrávat opětovnému rychlému návratu spotřeby po uvolnění opatření. Pozitivní zprávy přicházejí z průmyslu, který druhou vlnu pandemie zatím zvládá, zdá se, bez větších potíží.

Ekonomická aktivita

Průmyslová výroba na konci loňského roku dohnala pandemické ztráty a v říjnu i v listopadu vykázala meziroční růst. V listopadu průmyslová výroba sice meziměsíčně poklesla o 1,7 %, ale i tak v meziročním vyjádření zůstala těsně (o 0,1 %) nad hodnotami z listopadu 2019. Průmyslová výroba se tak velice rychle dokázala vzpamatovat z první vlny pandemie a navíc se zdá, že i druhou vlnu zvládá bez výraznějších ztrát.

To naznačují i indexy nákupních manažerů PMI, které v prosinci skončily výrazně nad očekáváním na hodnotě 57 bodů ukazující na silnou expanzi zpracovatelského průmyslu.

Zatímco průmyslová výroba druhou vlnu pandemie zvládá v podstatě bez problémů, maloobchodní tržby v listopadu nepřekvapivě při uzavření obchodů výrazně propadly. Obchody byly uzavřené po celý listopad a maloobchodní tržby bez motorových vozidel se propadly reálně o 6,5 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně po očištění o kalendářní vlivy o 11,3 %. Na druhou stranu uvolnění opatření v prosinci spolu s Vánoci by mělo přinést výrazný pozitivní obrat.

Na druhou stranu i přes rychlé šíření nákazy a plošná přísná restriktivní opatření zůstává trh práce ve velice dobré kondici. V prosinci zůstala míra nezaměstnanosti podle MPSV na 4 %. Česká republika se i přes horší epidemiologickou situaci v porovnání se svými sousedy v míře nezaměstnanosti drží na špici v celé EU.

Uzavření obchodů v listopadu se výrazně promítlo do maloobchodních tržeb.

Inflace a centrální banka

Inflace v prosinci klesla na 2,3 %, což byla nejnižší hodnota za poslední dva roky. Prosincová inflace byla výrazně pod prognózou ČNB, která očekávala hodnotu 3 %. Za odchylkou stály stejně jako v předchozích dvou měsících ceny potravin, které dokonce meziročně poklesly. Jádrová inflace klesla jen mírně z historických maxim 3,7 %, na kterých se držela ještě v listopadu, na 3,6 %. Průměrná inflace se v loňském roce dostala na 3,2 %.

V letošním roce by podle našeho názoru měla setrvat podstatně níže. V první polovině roku by na nižší inflaci měla působit vysoká srovnávací základna způsobená jak jednorázovými faktory, jako bylo zvýšení spotřební daně na alkohol, tak i dobrou situací na trhu práce podporující zvýšenou domácí poptávku na počátku loňského roku. V první polovině letošního roku by se na nižších cenových tlacích měl projevit i vliv postupující epidemie a s ní spojené tlumené domácí poptávky. Ve druhé polovině roku by inflační tlaky mohly opět růst, a to především vlivem expanzivní fiskální politiky a obnovené domácí poptávky, pochopitelně za předpokladu úspěšného zvládnutí epidemie.

Nižší než očekávaná inflace by se měla projevit i v nové prognóze ČNB. Ta listopadová počítá s trojím zvýšením sazeb v letošním roce. Domníváme se, že nová prognóza posune zvyšování sazeb až do druhé poloviny roku s tím, že stále existuje možnost stabilních sazeb po celý letošní rok.

Rizika

Epidemie zůstává stále velkou neznámou. Vakcinace probíhá zatím velmi pomalu a s pomalejším očkováním souvisí i pozdější uvolňování restrikcí a pozvolnější oživování ekonomiky. Delší restrikce mohou znamenat i konečný pád některých podniků, které již vyčerpaly své rezervy. Rizikem je i pomalé poskytování státní pomoci, které může být pro některé podniky likvidační.

Inflace se přibližuje ke středu cílovaného pásma zejména díky potravinám. Jádrová inflace zůstává vysoko.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz