Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Fed zrychlil tempo zvyšování sazeb

PPF banka

12/8/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Fed na svém červnovém zasedání očekávaně pokračoval v utahování měnové politiky. Zasedání však také přineslo další podstatný posun jestřábím směrem. Sazby byly poprvé od roku 1994 zvýšeny o 75 bb a navíc Powell indikoval možnost růstu o 75 bb i na dalším zasedání.

Důvodem přiostření postoje Fedu je nepříznivý vývoj inflace. Celková inflace především kvůli růstu cen ropy dále zrychlila, což přispívá ke zvýšení rizika sekundárních efektů a vzniku inflační spirály. Začínají se projevovat první náznaky zpomalování ekonomiky, ale její celková výkonnost je zatím stále poměrně dobrá.

Ekonomická aktivita

Trh práce stále zůstává celkově silný. Míra nezaměstnanosti se drží na dlouhodobých minimech a trvá velmi vysoká poptávka po pracovní síle. Zároveň se však začínají projevovat první náznaky obratu. Jde především o počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za týden, který se sice drží pod klíčovou hranicí 300 000, ale od trendu k poklesu přešel do konzistentního trendu k růstu.

Náznak obratu je vidět také u složek konjunkturálních indexů ISM mapujících trh práce. Je patrný rovněž pokles tempa nabírání nových pracovníků v kategorii zábava a volný čas, ve které byla poptávka po pracovní síle dosud nejsilnější. Maloobchodní tržby sice zůstávají poměrně silné, ale rovněž zde je zřetelně vidět náznaky ochlazování. Důvodem je částečně posun od nákupu předmětů dlouhodobé spotřeby ke službám.

Vzhledem k tomu, že v řadě kategorií zboží dlouhodobé spotřeby byly nákupy v době epidemie a po ní extrémně silné, lze nyní očekávat poměrně výrazný propad kvůli saturaci poptávky. Problémem jsou i vysoké ceny benzínu, které nutí domácnosti měnit strukturu spotřeby. Osobní spotřeba by však celkově měla zpomalovat jen postupně a mírně díky aktuálně velmi silnému trhu práce a ještě stále nevyčerpaným úsporám z dob restrikcí pohybu.

Průmysl se zatím drží svého tempa, ale předběžný PMI za červen ukázal zpomalení. Index předstihových ukazatelů (meziroční změna) a týdenní index aktivity newyorského Fedu sice zůstávají v plusu, ale také v ostrém klesajícím trendu.

Trh práce vykazuje náznaky přechodu k chladnutí.

Inflace a centrální banka

Celková inflace se především kvůli růstu cen benzínu dostala na nová lokální maxima, což vyvolalo negativní reakci trhu. Jádrová inflace sice zpomaluje, ale méně než se čekalo. Problémem jsou kromě benzínu ještě potraviny a nájmy, ovšem růst cen zůstává široce založený. Jádrové inflaci pomohl k poklesu hlavně bazický efekt u cen ojetin, i ty se však meziměsíčně překvapivě vrátily k růstu. Aktuální situace je tedy neradostná a hlavně u potravin a nájmů bude trvat i nadále.

Ceny benzínu závisí na cenách ropy, kde se dá očekávat silné kolísání, ale riziko dalšího růstu je také poměrně vysoké. A roste riziko sekundárních efektů a růstu inflačních očekávání (což se už děje). Fed si nechal inflaci utéct a nyní ji musí agresivně honit. To by mělo vést k rychlému růstu sazeb, který by měl skončit někde mezi 3,5–4,0 % na začátku příštího roku. Pokud však inflace nebude vykazovat známky ochlazování, může se cyklus růstu sazeb prodloužit a jejich strop může být i citelně výše.

Rizika

Pozornost investorů se hodně přesouvá k riziku recese. Přestože tomu aktuální data příliš nenasvědčují, obává se řada investorů recese už v letošním roce. Podle našeho názoru hrozí vyšší riziko recese v příštím roce, ale stále se nedá vyloučit ani to, že se Fedu podaří měkce přistát. Blížícím se rizikem jsou i volby do Kongresu v polovině prezidentského mandátu a s nimi zřetelně rostoucí politické napětí. Tato situace jednak může omezit akceschopnost Kongresu, jednak odvádí pozornost od řešení akutních problémů a navíc rovněž zvyšuje riziko populistického chování demokratů, kterým hrozí porážka a ztráta většiny.

Dynamika maloobchodních tržeb se patrně bude zhoršovat.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz