Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Inflace zpomaluje, Fed však chce ve zvedání sazeb pokračovat

PPF banka

6/3/2023 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Inflace výrazně překvapila směrem dolů druhý měsíc po sobě, Fed však na zasedání FOMC dal jasně najevo, že nemíní polevit ve svém boji za její další pokles.

Představitelé Fedu se stále obávají, že by napjatý trh práce mohl vést ke vzniku mzdově-inflační spirály, takže by chtěli před tím, než ve svém úsilí poleví, kromě dalšího zpomalení inflace i jasné známky uvolnění na trhu práce. Toho se patrně dočkají, nasvědčují tomu jasné příznaky ochlazování ekonomiky. Otázka je, jak rychle na tyto známky budou reagovat.

Ekonomická aktivita

Data z trhu práce za listopad tradičně překonala očekávání, ale počet nových zaměstnanců byl opět nižší než před měsícem. Míra nezaměstnanosti zůstala stabilní a stabilní (a vysoký) zůstal také počet nabízených pracovních míst. Trh práce je tedy stále výrazně utažený. Nejvíc ale trhy zaujal (a polekal) vývoj hodinové mzdy, jejíž růst poměrně výrazně překonal očekávání. Sice stále výrazně zaostal za inflací, ale i tak oživil obavy z nárůstu mzdových tlaků, promítnutí vyšších mzdových nákladů do koncových cen výrobků, a tedy vytvoření mzdově-inflační spirály. Zatím se ovšem spíš zdá, že pokles reálné mzdy – a tedy kupní síly spotřebitelů – vede v kombinaci se zotavením nabídkové strany ekonomiky na jedné straně k nižší osobní spotřebě, jak zřetelně ilustrovaly slabé údaje o maloobchodních tržbách, a na druhé straně k růstu neprodaných zásob. Slábnutí ekonomiky potvrdila většina růstových indikátorů, a to jak tvrdé (průmyslová výroba), tak měkké (ISM, PMI). Jedinou výjimkou byl index nákupních manažerů ISM v nevýrobních odvětvích, který stále ukazuje na solidní expanzi.

Spotřebitelská důvěra sice roste, ale osobní spotřeba klesá.

Inflace a centrální banka

Kombinace výprodejových slev a poklesu cen ojetin vedla k dalšímu snížení inflace u zboží. Trochu zpomalil meziměsíční růst nájmů a dále meziměsíčně klesly ceny ve zdravotnictví. I když růst cen ve službách očištěných o nájmy zůstal silný, ostatní méně rostoucí položky spotřebního koše stačily dostat růst jádrové inflace pod očekávání. Pro celkovou inflaci bylo důležité další snižování cen benzínu, které i přes pokračující růst cen potravin pomohlo k nižší než očekávané hodnotě. Přes pozitivní vývoj v posledních dvou měsících zůstává inflace vysoká, ovšem poměrně rychle by měl pokračovat její pokles. Pomoci by tomu měly především ceny zboží, u služeb jsou vyhlídky nejisté. Právě jejich chování může rozhodnout o tom, zda Fed skutečně své sliby dodrží a nechá sazby na maximu minimálně do konce roku. Podle komunikace z posledního zasedání FOMC by se sazby měly dostat minimálně na 5 %. Trh ovšem o tom, že Fed sliby dodrží, pochybuje a futures na federální fondy nyní čekají, že sazby na začátku roku 2024 budou pod svou aktuální úrovní.

Inflace u zboží rychle klesá, u služeb prochází vrcholem.

Rizika

Jednoznačně největším rizikem pro letošní rok je, že to Fed přežene s tvrdostí své měnové politiky a dostane ekonomiku do hluboké a dlouhé recese. Podle našeho názoru je toto riziko malé. Mírná recese je sice pravděpodobná, ale kombinace poklesu inflace a slabosti ekonomiky by Fed měla přesvědčit, že nemůže dodržet svoje sliby ohledně ponechání sazeb na maximu po celý letošní rok. Souhlasíme tedy s názorem trhu, že sazby před koncem roku klesnou. Rizikem je také kvantitativní utahování, které bude zesilovat působení vysokých sazeb a samo o sobě může posunovat výnosovou křivku nahoru, což by výrazně přispělo k utažení měnových podmínek. Je to další důvod, proč se příliš nespoléhat na sliby Fedu ohledně délky trvání vysokých sazeb.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz