Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

ECB pokračuje v razantním zvyšování sazeb

PPF banka

14/12/2022 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

ECB zvyšuje úrokové sazby navzdory zhoršujícím se ekonomickým vyhlídkám. Nutí ji k tomu zrychlující inflace i slabé euro. Dvouciferná inflace bude nutit centrální banku k dalšímu zvyšování sazeb. Do konce roku očekáváme ještě jedno zvýšení sazeb o 50 bb. Naopak ekonomickou aktivitu by měly podporovat fiskální stimuly, jejich výše je ale stále nejistá.

Maloobchodní tržby v srpnu poklesly o 0,3 % m/m, a to přesto, že výrazně narostl prodej pohonných hmot spojený s čerpáním dovolených ve druhém prázdninovém měsíci. Pohled na vývoj maloobchodních tržeb ale ukazuje, že i když maloobchodní tržby klesají už třetí měsíc v řadě, teprve srpnový pokles znamenal návrat pod dlouhodobý trend.

Ekonomická aktivita

Vývoj maloobchodních tržeb doposud ukazoval přirozený návrat k normálu po realizaci odložené spotřeby po covidovém období. Zároveň ale pohled na předstihové indikátory, zejména na spotřebitelskou důvěru na historických minimech naznačuje, že poptávka domácností bude i nadále klesat a tržby se budou dále propadat.

Průmyslová výroba v srpnu naopak překonala očekávání v pozitivním směru, když vzrostla meziměsíčně o 1,5 %. Ani tento lepší výsledek ale nestačil k tomu, aby vykompenzoval červencový meziměsíční propad o 2,3 %. Zajímavé je, že lepší než očekávaný výsledek byl do značné míry dán výrobou kapitálových statků. Navzdory nejistotám se tedy zdá, že firmy přeci jen investují. Situace se ale v jednotlivých zemích značně liší. Zatímco francouzský průmysl v srpnu vzrostl o 2,4 % m/m, německý o 0,1 % m/m poklesl. I přes srpnové pozitivní výsledky nelze čekat, že růstová fáze průmyslové výroby v některých zemích bude pokračovat. Z předstihových indikátorů vyplývá jednoznačný pokles aktivity nejen v průmyslu, ale i ve službách. Zrychlující se propad indexů nákupních manažerů PMI signalizuje, že eurozóna se recesi vyhne jen těžko, i když recese může být mělká. Zářijový kompozitní PMI propadl na 48,1, nejnižší hodnotu za posledních 20 měsíců.

Maloobchodní tržby klesají čtvrtý měsíc po sobě, ale až v srpnu se dostaly pod dlouhodobý trend.

Inflace a centrální banka

Inflace v eurozóně láme nové historické rekordy. V září se poprvé od vzniku eurozóny vyšplhala na 9,9 %. Sice téměř za polovinou inflace stále stojí ceny energií, inflační tlaky jsou ale vidět i v ostatních položkách spotřebitelského koše. Další zrychlení inflačních tlaků je vidět i v předběžných údajích za říjnovou inflaci, která se podle Eurostatu vyšplhala na 10,7 %.

Rostoucí inflační talky nutí ECB v pokračování zvyšování sazeb. Na říjnovém zasedání rada guvernérů rozhodla o zvýšení sazeb o 75 bb. Depozitní sazba se tak dostala na 1,5 % a hlavní refinanční sazba na 2,0 %. Zvyšování sazeb bude pokračovat, přičemž jeho tempo a celkový rozsah budou záležet na dalším vývoji inflace. Trh momentálně počítá s růstem sazeb na 2,75 %. ECB také změnila podmínky pro třetí sérii půjček v rámci programu TLTRO. Přizpůsobena bude výše úroků z půjček (od 23. listopadu 2022) zároveň banky dostaly možnost předčasného splacení úvěrů. Naopak beze změn zůstávají reinvestice splatných dluhopisů, které byly nakoupeny v rámci kvantitativního uvolňování.

Zdroj: Refinitiv Datastream

ECB pokračuje ve zvyšování sazeb.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz