Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Nižší inflace překvapila trhy

PPF banka

31/1/2023 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Po dvou po sobě následujících překvapeních, kdy inflace překvapila směrem nahoru, jsme se v říjnu dočkali překvapení opačného. Nižší než očekávaná byla jak celková, tak jádrová inflace a vedle růstu CPI byl nižší i růst PPI. Tržní reakce na toto překvapení byla velmi silná, bylo by však předčasné tvrdit s jistotou, že je inflace poražena.

Proto také komunikace Fedu indikuje zpomalení, rozhodně ne ukončení cyklu růstu úrokových sazeb. Konjunkturální indikátory konsistentně potvrzují ochlazování ekonomiky a slábnutí inflačních tlaků, ale maloobchodní tržby ukazují na stále vysokou ochotu spotřebitelů utrácet. Podporuje je v tom trvající síla trhu práce a částečně také úspory z dob pandemie.

Ekonomická aktivita

Data z trhu práce byla opět silná a překonala očekávání, zároveň ale také pokračuje ztráta dynamiky projevující se poklesem počtu nově obsazených pracovních míst. Míra nezaměstnanosti mírně vzrostla, ale stále se drží poblíž dlouholetých minim. Tempo růstu mezd mírně zpomaluje, i když úroveň zůstává vysoká. To je však dáno vysokou inflací, reálné mzdy nadále zřetelně klesají. Příspěvek růstu mezd do růstu nákladů a následně do růstu konečné produkce je klíčovou součástí sekundárních efektů a významným důvodem, proč bude inflace zpomalovat jen pomalu.

Fed tuto dynamiku sice může ovlivnit, ale pokud by chtěl růst mezd zkrotit rychle, musel by hodně dupnout na brzdu, což by s sebou neslo jednak vysoké náklady a jednak rozkolísání ekonomického cyklu. Vysoká zaměstnanost a zbývající úspory z dob pandemie umožňují spotřebitelům nadále bez problémů utrácet, což se projevuje silnými maloobchodními tržbami. Je ovšem otázka, do kdy jim tato schopnost vydrží. Podle našeho názoru by už začátek příštího roku mohl přinést poměrně výrazné ochlazení spotřebitelské poptávky a s ním i celé americké ekonomiky.

Jádrovou inflaci aktuálně táhnou nahoru služby.

Inflace a centrální banka

Růst maloobchodních cen v září zřetelně zaostal za očekáváním. Jádrovou inflaci opět táhly nahoru především nájmy, jejichž příspěvek k růstu tvořil přes polovinu meziměsíčního růstu CPI. Rostly také ceny potravin a benzínu, které přidaly k celkové inflaci. Naopak k podstatnému zpomalení došlo u růstu cen ve zdravotnictví, což má však jen administrativně-technické důvody a nesouvisí to s vývojem ekonomiky. Rychle slábne tempo růstu cen zboží a otěže inflačních tlaků stále více přebírají služby, a to i po očištění o nájmy. Trh vzal data jako začátek poklesu inflace, což ovšem stále není jisté, i když je to pravděpodobné.

Důležitým důvodem podporujícím očekávání zpomalení inflace je vysoká základna, dále by se stále více měly projevovat dopady utahování měnové politiky na poptávku a konečně došlo do značné míry k zotavení dodavatelsko-odběratelských řetězců. Tento posun reflektuje i rodící se skupina holubic v rámci FOMC varující před nadměrným utažením měnové politiky. Sazby velmi pravděpodobně nadále porostou, ovšem poněkud pomalejším tempem a jejich vrchol může být už poměrně blízko.

Spotřebitelé utrácejí prostředky uspořené v období covidových restrikcí.

Rizika

Výsledek kongresových voleb přinesl oslabení demokratů, ačkoliv podstatně menší, než se kterým se počítalo. Republikánům by to však mělo stačit na to, aby značně omezili schopnost demokratů prosazovat program současné administrativy. Zároveň to s sebou přineslo riziko dalšího kola zmatků a napětí kolem stropu zadlužení. Tento problém se naplno projeví až v příštím roce, a to kolem pololetí, ale je dobré si ho uvědomovat včas.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz