Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

ECB signalizuje další růst sazeb

PPF banka

12/10/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Největším, a navíc zhoršujícím se problémem EU je energetická krize. V srpnu kvůli nízkým dodávkám z Ruska dále rostly ceny plynu a s nimi i ceny elektrické energie. To se promítá do inflace, která vzhledem k vývoji cen energií bude stále větším problémem.

Na vysokou inflaci musí ECB reagovat utahováním měnových podmínek, což vedle vysokých cen energií dále negativně ovlivní výkonnost hospodářství. Z velkých států je nejhůře postiženo Německo kvůli silné zavilosti na ruském plynu. To je další špatná zpráva, protože Německo obvykle bývá motorem evropského hospodářství.

Ekonomická aktivita

Výkonnost evropských ekonomik v prvním pololetí byla vzhledem k problémům způsobeným geopolitickou situací až neuvěřitelně dobrá. Ve druhém čtvrtletí neklesl mezičtvrtletně HDP ani v nejhůře postiženém Německu. Bohužel vyhlídky pro druhé pololetí nejsou dobré a je značně pravděpodobné, že se EU nevyhne recesi, respektive stagflaci. Poměrně jednoznačně to signalizuje zhoršování konjunkturálních indexů. Předběžný kompozitní index PMI EMU je v prohlubující se kontrakci. Důvodem je především slabost výrobního sektoru, ale i PMI ve službách je jen těsně nad 50. V Německu je situace o poznání horší. Pod 50 je PMI jak ve výrobě, tak ve službách a kompozitní index nabývá hodnoty 47,6, což je už poměrně silná kontrakce. Hodně varovné jsou i čistě německé konjunkturální indexy. ZEW je na nižších úrovních než v prvním pololetí 2020, v době nejhoršího covidového šoku. Index IFO (který je lepším ukazatelem stavu ekonomiky) však už klesl jen minimálně a ve srovnání s hodnotami z jara 2020 je na tom podstatně lépe. Stabilizujícím prvkem pro evropské ekonomiky zůstává zaměstnanost, jež by měla zajistit relativně solidní úroveň osobní spotřeby, i když vysoké ceny energií budou působit negativně.

Trh práce zůstává velmi silný.

Inflace a centrální banka

Činitelé ECB v průběhu srpna konzistentně vysílali jestřábí signály a ujišťovali trh, že ECB bude postupovat proti vysoké a zrychlující inflaci razantně. Na zářijovém zasedání měnového výboru tak lze téměř s jistotou počítat s růstem sazeb, nejpravděpodobněji o 50 bb, 75 bb není možné vyloučit. Je však otázka, zda jí toto odhodlání vydrží i v případě, že se EMU dostane do hluboké recese. ECB pak bude kvůli značně pravděpodobné stagflaci ve velmi obtížné situaci, kterou může ještě komplikovat vývoj na finančních trzích, konkrétně možný tlak proti periferním (zejména italským) dluhopisům. Celkový rozsah růstu sazeb je tak značně nejistý.

Rizika

Největším rizikem pro EU je nadále přerušení dodávek plynu. EU se sice snaží podnikat opatření ke kompenzaci situace, ale vývoj cen elektrické energie ukazuje, že jsou nedostatečná. Mimořádně horké a suché léto situaci neusnadnilo. Kombinace vysoké spotřeby energie klimatizacemi, poklesu hladiny Rýna a nízké produkce francouzských jaderných elektráren způsobila další komplikace v už tak obtížné situaci. Hodně bude záležet na počasí v zimě. Úroveň naplnění zásobníků zemního plynu je sice aktuálně poměrně dobrá, ale tuhá zima by mohla přesto způsobit značné problémy. Z hlediska inflace mohou působit problémy i ceny potravin, které jsou kvůli horší úrodě v řadě regionů pod tlakem na růst. Problémem jsou navíc předčasné volby v Itálii na konci září. Jednak budou prakticky po celý měsíc vyvolávat nervozitu na trhu, a tedy tlačit výnosy italských státních dluhopisů nahoru, jednak není jisté, jaká bude politika italské vlády po volbách.

Ceny plynu a elektřiny jsou na maximech.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz