Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Powell v Jackson Hole pronesl jestřábí projev

PPF banka

12/10/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Data zveřejňovaná v průběhu srpna byla relativně příznivá, investoři však mají momentálně tendenci vidět svět hodně černě, takže odmítli změnit negativní výhled a lepší data pokládají za šum. Podle našeho názoru však byly pozitivní náznaky celkem konzistentní a široce založené.

Týkalo se to především inflace, ale také růstových parametrů. Hodně teď bude záležet na tom, zda se pozitivní náznaky potvrdí a také jak rychle na ně v případě jejich potvrzení bude reagovat Fed.

Ekonomická aktivita

Data z trhu práce překvapila pozitivně, takže situace zatím zůstává stále velmi dobrá. Přírůstek zaměstnanců je silný a míra nezaměstnanosti nízká, takže Fed má prostor být tak agresivní, jak uzná za vhodné. Mírné náznaky možného slábnutí trhu práce v dalších měsících je vidět u konjunkturálních indikátorů – oba (výrobní i nevýrobní) subindexy ISM indexů pro zaměstnanost jsou ve velmi mírné kontrakci (těsně pod 50). Počet aktuálně nabízených volných pracovních míst stále zůstává na historicky vysokých úrovních. Oba ISM indexy ekonomické aktivity zůstávají zřetelně nad 50, nevýrobní index dokonce mírně narostl. Výrobní PMI zůstává v expanzi, PMI ve službách však ostře poklesl a je už poměrně hluboko v kontrakci. Mezi ISM nevýrobním a PMI ve službách je tak opravdu značný rozdíl. Maloobchodní tržby výrazně ovlivnil pokles cen benzínu (jsou uváděny nominálně), takže meziměsíčně jen stagnovaly, což bylo zklamání. Po očištění o volatilní položky (auta, benzín a stavební materiály – tzv. kontrolní skupina) však rostly velmi slušně a nad očekávání. Spotřebitelská poptávka tak zůstává solidní a dává značnou šanci na silný růst HDP ve třetím čtvrtletí. Dobrou úroveň si držel i průmysl.

Vývoj dodacích lhůt ukazuje na obnovení rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou.

Inflace a centrální banka

V srpnu zveřejněná data o vývoji inflace překvapila pozitivně, a to jak CPI, tak PPI. U celkové inflace hrál značnou roli pokles cen benzínu (tedy pokles cen ropy). Ten pokračoval i v srpnu, a je proto velmi pravděpodobné, že příznivá data uvidíme také v září. Inflaci zvedaly potraviny a nájmy. Ceny potravin jsou celosvětovým problémem, vývoj na komoditních burzách je aktuálně relativně pozitivní, ale volatilita a nejistota jsou vysoké. V jádrové inflaci nejsou kromě nájmů žádné položky, které by ji výrazně tlačily nahoru. Tempo růstu cen je stále nadnormální, ovšem specificky u jádrové inflace je nutné počítat s poměrně značnou setrvačností. Subindexy ISM indexů ukazují na slábnutí inflačních tlaků, což je zřetelné především u výrobního indexu. Mluvčí Fedu drželi jestřábí tón. Nejvíce sledováno bylo vystoupení Powella v Jackson Hole, které potvrdilo, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb a míní je držet vysoko po delší dobu. Rizikem je především zrychlující růst mezd. Podle našeho názoru však nemusí jít o obzvlášť velký problém, protože reálně mzdy klesají. Nezdá se tedy, že by akutně hrozil vznik mzdově-inflační spirály.

Rizika

Momentálně je asi největším rizikem pro americkou ekonomiku přestřelení utahování měnové politiky Fedem. Nejenže inflace prošla vrcholem a začíná zpomalovat, ale také řada ukazatelů souvisejících s podmínkami pro vznik inflačních tlaků se výrazně vylepšila. Měnová politika navíc působí s poměrně značným zpožděním, na což poukázal i prezident Fedu Powell a podle záznamu to bylo zdůrazněno rovněž na posledním zasedání FOMC. Fed však na jaře ukázal, že dokáže být při změně názoru nepříjemně pomalý, takže riziko přestřelení je nemalé. Nadměrné utažení sazeb by mohlo ekonomiku, která zatím stále vykazuje slušnou výkonnost, dostat do recese. Pokud ve volbách ztratí demokraté většinu v Kongresu, výrazně to zkomplikuje plnění jejich programu.

Podle dallaského Fedu inflační tlaky rychle slábnou.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz