Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Fed naznačil přechod k utahování měnové politiky.

PPF banka

22/8/2021 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Hospodářství pokračuje v silném růstu (HDP za druhé čtvrtletí +6,5 % mezičtvrtletně anualizovaně), na trhu práce se silněji projevuje kombinace zvýšené poptávky po pracovní síle a neochoty části nezaměstnaných přijmout pracovní místo. Inflace nadále zrychluje, Fed přesto zatím nezměnil nastavení svojí měnové politiky.

Trvá na tom, že důvody rychlejší inflace jsou přechodné a že ekonomika zotavující se z dopadů pandemie potřebuje nadále podporu. Zároveň avšak přiznal pokrok a možnost, že relativně brzy zahájí utahování měnové politiky. Inflaci sice aktuálně dominují dočasné efekty, zároveň se však objevují jasnější náznaky, že se formují mechanismy, které by mohly vést k vytvoření inflační spirály. Jedním z nejdůležitějších je riziko, že šok vedl k strukturálnímu posunu, který vedl ke zvýšení bezinflační míry nezaměstnanosti (NAIRU).

Ekonomická aktivita

Trh práce pokračuje v zotavování, počet vytvořených pracovních míst byl tentokrát mírně nad očekáváním stejně jako míra nezaměstnanosti. Dále však stoupl počet nabízených pracovních míst, což ukazuje na pokračující nerovnováhu na trhu práce. Konjunkturální indexy ISM a PMI potvrzují silnou expanzi, zároveň se však začíná projevovat mírná ztráta dynamiky, což je logické. Extrémní expanze byla daná kombinací zotavování po pandemii a stimulu a nyní se ekonomika začíná vracet k normálu. Tahounem ekonomiky je i nadále především osobní spotřeba, která v červnu překvapila pozitivně. Vysoká důvěra spotřebitelů by ji měla udržet i v dalších měsících. Solidní tempo si drží i průmyslová výroba, přestože zpracovatelský průmysl je i nadále brzděn problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Trpí jimi především výroba automobilů. Využití produkčních kapacit je i nadále poměrně nízké, 75,4 % celkově, 74 % u výroby zboží dlouhodobé spotřeby, 64,4 % u výroby automobilů a 77,2 % u výroby rychloobrátkového zboží.

Tempo růstu mezd v cestovním ruchu značně zrychlilo.

Inflace a centrální banka

Inflace v červnu dále zrychlila, avšak stejně jako v květnu ji nahoru táhly především jednorázové faktory. Mohlo by se tedy zdát, že Fed má pravdu a že může v klidu čekat, až dozní efekty vyvolané šokem z pandemie a inflace se začne vracet k normálu. Tento dojem však začínají narušovat neklamné známky kumulace inflačních tlaků. Pozornost je potřeba věnovat hlavně dvěma: cenám nemovitostí a mzdovým tlakům. Case-Shillerův index cen nemovitostí rostl na konci roku 2019 2,8 %, meziročně, poslední údaj z letošního června ukázal růst o 17 %. Z hlediska inflace je problém, že se růst cen nemovitostí promítá do imputovaných nájmů, které mají v inflačním koši značnou váhu. Tento vliv je momentálně překryt jednorázovými dopady pandemie, ale s tím, jak budou tyto jednorázové efekty slábnout, bude sílit. Růst cenových a mzdových tlaků je už nyní v některých odvětvích zřetelný. Riziko, že se přechodné tlaky související s pandemií změní v trvalé, je nemalé a s časem poroste. Je otázka, jak dlouho Fed vydrží ignorovat tyto signály. Na posledním zasedání FOMC už naznačil, že se přechod k utahování měnové politiky přiblížil a že k němu může dojít na kterémkoliv dalším zasedání.

Malé a střední podniky hlásí růst cenových a mzdových tlaků.

Rizika

Hlavním rizikem se pomalu ale jistě stává možnost, že Fed zaspí a bude nucen krotit inflaci agresivně. Míru tohoto rizika sledujeme a budeme sledovat ve zveřejňovaných makroekonomických údajích a především v tom, nakolik indikují a budou indikovat růst inflačních tlaků. Rizikem samozřejmě již tradičně zůstává i covid-19, především možnost objevení agresivní mutace překonávající očkování.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz