Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

První odhad HDP za druhé čtvrtletí ukazuje na technickou recesi

PPF banka

24/8/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

USA se poté, co ve druhém čtvrtletí HDP klesl o 0,9 % mezičtvrtletně (SAAR), v prvním pololetí dostaly do technické recese. Je ovšem málo pravděpodobné, že toto období bude oficiálně označeno za recesi. Fed na svém červencovém zasedání v souladu s očekáváním zvýšil sazby. Podobně jako ECB se teď bude řídit aktuálním vývojem ekonomiky tak, jak ho budou indikovat zveřejňovaná data. Na příštím zasedání FOMC je sice nejpravděpodobnější zvýšení sazeb o 50 bb, ale ani 75 bb se nedá úplně vyloučit.

Ekonomická aktivita

Trh práce zůstává i nadále velmi silný. Míra nezaměstnanosti se drží poblíž dlouhodobých minim. Pořád trvá historicky velmi vysoká poptávka po pracovní síle (JOLTS). Ukazatele trhu práce jsou však zpožděné vůči ekonomickému cyklu. Finanční trh, který se stále více obává recese, mnohem pozorněji sleduje růstové ukazatele, především indexy nákupních manažerů. A předběžný PMI za červenec obavy posílil, protože ve službách došlo k nečekanému propadu do kontrakce (pod hranici 50). Obavy o sílu americké ekonomiky potvrdily i první údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí. Pokles způsobily slabé nákupy zboží (příspěvek -1,1 pb), fixní investice (-0,7 pb), zásoby (-2,0 pb) a spotřeba vlády (-0,3 pb). Čistý zahraniční obchod přispěl pozitivně (1,4 pb), stejně jako výdaje za služby (1,8 pb). U zboží neobvykle výrazně poklesly zejména výdaje na jídlo (-0,65 pb). Výrazně také poklesly výdaje na rezidenční výstavbu (-0,7 pb), což potvrzuje už jinými údaji indikovanou slabost sektoru rezidenčního bydlení. U služeb bylo silné zdravotnictví (+0,4 pb) a restaurace a ubytování (+0,6 pb). Stejně jako v prvním čtvrtletí byl hodně důležitý negativní příspěvek zásob, ale ten byl tentokrát skoro kompenzován pozitivním příspěvkem zahraničního obchodu. Slabost ekonomiky je tak ve druhém čtvrtletí výraznější (struktura HDP horší), než byla v prvním čtvrtletí. Svědčí o tom i to, že čisté domácí prodeje soukromým spotřebitelům (jako ukazatel síly domácí poptávky) stagnovaly, zatímco v prvním čtvrtletí rostly o 3 %. Jde ovšem jen o první odhad, revize mohou obrázek vylepšit.

USA byly v prvním pololetí v technické recesi.

Inflace a centrální banka

Inflace se nelepší. V červnu překonala očekávání jak celková, tak jádrová inflace a jediným drobným pozitivem je mírné zpomalení jádrové inflace. Struktura inflace však stále ukazuje na široce založené inflační tlaky. Na druhou stranu pokles cen ropy a následně benzínu povede k tomu, že celková inflace za červenec bude vypadat lépe. Fed se ocitá čím dál více v kleštích – na jedné straně riziko vzniku inflační spirály (očekávání, mzdy), na druhé straně hrozba recese. Logickým řešením, kterého se Fed drží, je zvýšit sazby co nejrychleji, aby se na vrchol cyklu úrokových sazeb dostal dříve, než ekonomika začne opravdu výrazně zpomalovat. To by mělo dvě výhody: dostatečnou protiinflační razanci a prostor pro postačující snižování sazeb, pokud by skutečně došlo k recesi. Další vývoj sazeb je ovšem momentálně hodně nejistý a trh může výrazně měnit svůj názor na základě zveřejňovaných dat. To s sebou nese riziko vysoké volatility na finančních trzích.

Rizika

Těžiště vnímaného rizika se přesunuje od inflace k růstu. Trh se stále více obává recese a předpokládá, že kombinace utaženější měnové politiky Fedu a zpomalení ekonomiky pomohou inflaci zvládnout. Protože ekonomické zpomalení bude s velkou pravděpodobností globální, mělo by pomoci utlumit inflační tlaky u komodit, což by mělo pomoci výrazně snížit celkovou inflaci. Situaci však komplikuje geopolitika a z ní plynoucí rizika dalšího narušení dodávek klíčových surovin. Nezanedbatelným rizikem je i negativní dopad vln epidemie covidu-19 na čínskou ekonomiku a obecně rizika pro její stabilitu. Hlavní riziko je tedy slabý růst a menší než nyní očekávané zvýšení sazeb.

Recese tak, jak ji definuje NBER, momentálně není.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz