Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Index PMI výrobní pokračuje v silné expanzi

PPF banka

7/4/2021 | 1 minuta čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Index PMI se v prvních dvou měsících roku udržel nad 57, jeho dlouhodobý průměr je přitom 53,6. Výrobnímu sektoru pomáhá především lepšící se poptávka, která podpořila jak produkci, tak nové objednávky. Na zlepšující se poptávku v zahraničí ukazuje růst exportních zakázek, jeho dynamika je však ještě slabá.

Zvyšující se aktivita a stále ještě narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce se však také projevují silným růstem cen vstupů. To vytváří potenciální hrozbu pro inflaci, i když se zatím růst cen vstupů promítá do růstu cen produkce jen omezeně. Na druhou stranu je ještě stále v kontrakci počet zaměstnanců, což také souvisí s omezeními na pohyb.

PMI ve službách postupně zrychluje expanzi

Únorový index PMI ve službách zrychlil poměrně výrazně na 55,3 z 52,8 před měsícem. Potvrzuje to, že uvolnění restrikcí pomáhá k oživení i nejvíce postiženému sektoru. Naději na další pokračování oživení podporuje silný růst nových objednávek, i když exportní zakázky jsou stále v kontrakci.

I ve službách však pokračuje kontrakce počtu pracovních míst, i když její tempo je relativně mírné. A také ve službách dochází k výrazné akceleraci růstu cen vstupů, která se však prakticky nepromítá do konečných cen. Rozběh vakcinační kampaně vedl k posílení důvěry v budoucí vývoj.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz