Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Indie
Indie

Zahraniční obchod a inflační očekávání

PPF banka

7/4/2021 | 1 minuta čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

V prvním čtvrtletí letošního roku pokračoval v růstu jak vývoz (1,0 % r/r únor, 8,1 % leden), tak dovoz (8,1 % únor, 2,1 % leden). Deficit obchodní bilance dosáhl v únoru 12,6 mld. USD a v lednu 14,5 mld. USD. V únoru 2020 dosáhl deficit 9,4 mld. USD. Kumulovaný dvanáctiměsíční deficit dosáhl v únoru 94,4 mld. USD (3,3 % HDP v roce 2019), před rokem to bylo 91,6 mld. USD.

Zahraniční obchod pokračuje v oživení

Deficit obchodní bilance se tedy příliš nezměnil, přestože Indie prošla minulý rok těžkým ekonomickým šokem. Bylo to způsobeno především tím, že propad byl podstatný jak na straně vývozu, tak na straně dovozu. Přechodné zlepšení rovnováhy obchodní bilance ve druhém čtvrtletí způsobený extrémním propadem domácí poptávky bylo ve zbytku roku evidentně kompenzováno. Pokračující oživování domácí poptávky by mělo vést k rychlejšímu růstu dovozů než vývozů, a tedy vyšším schodkům obchodní bilance v průběhu roku.

Inflace se rychle vrátila do cílového pásma centrální banky

Uvolňování restrikcí vedlo ke snížení tlaku na růst cen na nabídkové straně, a to vedlo k rychlému poklesu inflace. Tento efekt byl obzvlášť výrazný u potravin, kde se negativně projevovaly logistické problémy způsobené restrikcemi. Inflace se však stále drží v horní polovině cílového pásma centrální banky (4 ± 2 %). V únoru mírně zrychlila na 5,0 % z lednových 4,1 %.

Potraviny pokračují v poklesu cen, i když zpomalujícím tempem, naopak zesílení poptávky vedlo k růstu cen oděvů a obuvi. Inflaci zvyšují také ceny paliv, což je způsobeno růstem cen ropy. Určité obavy může budit jádrová inflace, která v únoru dosáhla 5,9 %. Projevuje se zde větší schopnost producentů zvyšovat ceny díky silnější  poptávce.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz