Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

O2 arena slaví plnoletost

Bestsport

18/4/2022 | 7 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Největší a nejmodernější aréna v zemi oslaví 24. dubna už osmnáct let od prvního zápasu na hokejovém MS 2004, což byla první velká akce, kterou hostila. Mateřská skupina PPF v lokalitě dostavěla i menší halu O2 universum a loni na podzim otevřela tematický hotel Stages Hotel Prague s 300 pokoji.

Arena hostila už 1600 akcí a navštívilo ji téměř 12 milionů návštěvníků. Rekordní návštěva přes 20 tisíc lidí přišla na koncerty Metallicy a také českých Kabátů. V roce 2017 byla v rámci Pollstar Awards O2 arena nominována mezi pět nejlepších koncertních arén světa, povědomí pomohl samozřejmě i Laver cup konaný v témže roce.

V posledních letech do O2 areny a celé lokality PPF zainvestovala miliardy korun, jak moc covid zamíchal s návratností investic?
Covid zamával s hromadnými akcemi poměrně významně. V září 2019 jsme slavnostně otevírali halu O2 universum jako nové velké multifunkční kongresové centrum s 21 sály různých velikosti. Měli jsme nasmlouvané velké mezinárodní kongresy, bohužel ze všeho sešlo. Situace nás postihla i z hlediska otevření nového hotelu Stages Hotel Prague. PPF v lokalitě za poslední čtyři roky proinvestovala přes 3,5 miliardy korun v rámci rozvoje arény, která stojí už osmnáct let, ale zbývalo dostavět menší arénu na kongresy a právě hotel. Jakékoli kalkulace návratnosti se ale nyní mohou zahodit. Zrevitalizovali jsme část území kolem stanice metra Českomoravská. Vybudovali jsme infrastrukturu, která snese porovnání s dalšími hlavními městy v západní Evropě a Praze pomůže. Je to investice i pro Prahu, akce pomohou hotelovému byznysu jako celku i dalším navázaným odvětvím. Jde o byznys s výrazným multiplikačním efektem. Bývá zvykem, že podobné komplexy budov či hotelu staví ve světě spíše municipality s příspěvkem státu, protože daná lokalita pak přináší ekonomický efekt. PPF tedy supluje roli veřejného sektoru.

Praha patřila mezi hlavní města kongresové turistiky v regionu. Jak vidíte její budoucnost a návrat na předcovidová čísla?
U velkých mezinárodních kongresů bude zpoždění z hlediska návratu k normálu největší. Nejsme restaurace, která druhý den otevře a lidé jsou zpátky. Plánování u menších koncertů trvá čtyři až pět měsíců, u velkých akcí třeba rok. Podáváme kandidaturu na velké mezinárodní akce na roky 2024 a 2025, některé termíny držíme až na roky 2028 nebo 2029. Počítám, že nejdříve nám pomůže návrat korporátních akcí domácích firem, či těch z regionu, jimž nabízí vhodný prostor třeba O2 universum ve spojení s novým hotelem Stages. V březnu jsme měli tři akce a cítíme od klientů pozitivní zpětnou vazbu. Nové originální prostory se jim líbí, vyhovuje jim blízkost hotelu a arény. Pro nejbližší období čekáme oživení firemních akcí a postupně se snad přidají i velké mezinárodní.

Přichází rozvolnění, jak to bude letos s koncerty? Bude těžiště spočívat spíše v domácí hudební produkci?
Pomáhá nám, že řada akcí z roku 2020 či 2021 se uskuteční po posunu v letošním roce během letních měsíců, ať už jde o domácí nebo zahraniční interprety. Březnové a dubnové termíny držíme kvůli hokejové Spartě, které se letos v playoff domácí hokejové ligy daří. Kalendář je plný, už na konci dubna přijede Hans Zimmer, následuje Eric Clapton, Alicia Keys, Pearl Jam, Scorpions. Z českých interpretů například Mirai, Kryštof, Kabát, Leoš Mareš, nebo dvojkoncert Pocta Karlu Gottovi. Program je poměrně nabitý, vstupenky jsou prodané ještě z minulosti a koncerty jsou vesměs vyprodané.

Letos bude O2 arena hostit Mistrovství Evropy v basketbalu. Na co dalšího se mohou diváci těšit?
Půjde o jednu z největších akcí v České republice v roce 2022. Zájem i díky české účasti je velký, v prostorách O2 areny se připravují dvě velké fanzony pro fanoušky. Z hlediska sportu je pilířem hokejová Sparta, vedle toho letos už počtvrté přivítáme Global Champions Prague Playoffs, což je takové pomyslné mistrovství světa v parkuru. Po několika letech se do arény vrátilo také superfinále florbalu, rychle stoupající popularitu mají zápasy MMA, dále tradiční freestyle motokros. Vnímáme také rostoucí zájem o esport, hostili jsme několik akcí, ale o MMA zápasy je zájem vyšší. Jen letos máme v programu minimálně dvě akce tohoto typu a z pohledu návštěvnosti očekáváme, že budou úspěšné.

Jak moc pomohl image Česka v zahraničí první ročník Laver Cupu, který O2 arena v roce 2017 hostila?
V případě Laver Cupu jsme prodali vstupenky do 45 zemí světa, z dat od mobilních operátorů víme, že na akci bylo asi 35 procent zahraničních účastníků. Organizátoři tehdy hledali halu pro první event a my měli velké zkušenosti z pořádání tenisového Davis Cupu a Fed Cupu společně s týmem České sportovní pana Černoška. Když mě pozvali na druhý ročník do Chicaga, bylo pak velmi příjemné slyšet, že ročník v Praze byl pro všechny skvělým zážitkem a rádi na něj vzpomínají. O první ročník jsme soutěžili s asi šesti dalšími evropskými městy. Laver Cup by se mohl vrátit, ale závisí to také na podpoře Prahy. Ve chvíli, kdy se k tomu bude Praha stavět tak, že mezinárodní reklamu a ohlas nepotřebuje, tak podobné akce do Česka jen tak nedostaneme. Organizace by nyní vyšla kvůli postavenému O2 universu levněji, ekonomický přínos podobné akce pro veřejné rozpočty na daních a poplatcích je přitom až 200 milionů korun.

Už je váš marketingový rozpočet na úrovni před pandemií?
Jako majitel arén, který pronajímá prostory pořadatelům, marketing na cílové návštěvníky většiny jednotlivých akcí neřešíme. Máme ale rozpočet na akce, které spolupořádáme s partnery. Situace se lepší, ale prodeje vstupenek jsou daleko za čísly z roku 2019. Tomu pak odpovídá i rozpočet na reklamu. Využíváme zejména mix onlinu, OOH a reklamy v rádiích. Lidé někdy s nákupem čekají do poslední chvíle i kvůli nejistotě, zda se akce budou konat. I na zápasech hokejové Sparty vidíme, že oproti „normálu“ je návštěvnost asi o 20 až 30 procent nižší. Uvidíme, jak si povedou koncerty. Vstupenky se prodávají za stejné ceny jako pro původní termíny. Výnosy máme v cenách z roku 2019, ovšem náklady jsou na úrovni 2022, ceny za energie jsou zcela jinde. To všechno jde proti samotným pořadatelům. Do budoucna tak lze i tady čekat navyšování cen. U velkých mezinárodních akcí máme výhodu, že oblíbeného interpreta, na jehož koncert fanoušci třeba roky čekali, si ujít nenechají, u menších akcí to bude asi obtížnější.

Prodávají se vstupenky stejně jako před covidem nebo jsou lidé při nákupu obezřetnější? Projevilo se to i na pronájmu skyboxů?
Máme statistiky z prodeje vstupenek a vidíme, že se do celkových prodejů před covidem nevracejí. Je vidět, že lidé mají nakoupené vstupenky na akce, které se odložily, a ekonomická situace s rostoucí inflací tomu také nepomáhá. Pro nás představují hlavní výnosy pronájmy skyboxů a klubových sedadel, vedle cateringu jde o hlavní příjmy. Klienti, kteří si je pronajímají, nám věří, že do haly přivezeme kvalitní program z hlediska mixu koncertů, sportu a rodinných show, ať mohou přijít jednou s klientem a podruhé třeba zase s rodinou. V období covidu jsme smlouvy přerušili a klienti za ně toto období neplatili. Nyní se obnovily a zájem o prodloužení vidíme. Smlouvy se uzavírají nejčastěji na dva nebo tři roky a řada klientů počítá s tím, že si takto třeba zajistí místo na MS v hokeji, které budeme hostit v květnu 2024.

Loni jste do portfolia získali také Forum Karlín. Jak jej chcete dále rozvíjet v rámci celé skupiny?
Forum Karlín je vhodný doplněk do portfolia a celkových kapacit prostor. V Karlíně je místo asi pro tři tisíce lidí, O2 universum nabízí kapacitu přibližně pět tisíc a O2 arena pak dvacet tisíc. Forum Karlín je vhodné pro větší korporátní akce nebo menší koncerty, O2 universum pro střední akce. Pokud jde o mezinárodní akce či firemní meetingy pro velké korporace, pak je tady O2 arena.

V listopadu jste otevřeli naproti O2 areny Stages Hotel Prague. S jakým záměrem jste do toho šli?
Koncept je založený na tom, že návštěvníky hýčkáme stejně jako hudební hvězdy, které v aréně hrají. Neříkám, že na snídani zrovna potkáte Andreu Bocelliho, ale pravidelně u nás už například bydlela česká hokejová reprezentace. Od návštěvníků máme dobrou zpětnou vazbu na náš vlastní catering. Hotel je zaměřený na hudbu a po pouhých dvou měsících provozu na základě hodnocení spokojenosti zákazníků získal páté místo v prestižním žebříčku nejlepších franšízových hotelů za rok 2021 v regionu EMEA. Nově se hotel umístil na prvním místě v spokojenosti zákazníků s cateringem (F & B) za první čtvrtletí 2021 mezi všemi hotely značky Tribute Portfolio, které spadají pod Marriott. Pro spoustu firem je spojení s hotelem a kvalita služeb atraktivní. Stavba je inspirovaná kruhovým tvarem arény, uvnitř nabízí další zajímavé prvky inspirované zejména koncerty. V pokoji to je třeba divadelní zrcadlo, evakuační plány jsou v podobě platinových desek. Nechybí dekorace z elektrických kytar nebo trsátek. Na sociální sítě se můžete vyfotit, jak sedíte s paličkami za pravými bubny. Odlišnost pomáhá, lidé jsou unaveni vizuálně podobnými hotely v rámci světových sítí a my chceme nabídnout něco nového. Spolupracujeme se sítí Marriott, zahrnuli nás do věrnostního programu, což nám dále pomáhá s obsazeností mimo velké akce.

Autor: Pavel Hejkrlík
Zdroj: https://mam.cz/zpravy/2022-04/o2-arena-slavi-plnoletost/

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz