Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Podle agentury Bloomberg se PPF zaměří na fúze a akvizice, protože ceny aktiv jsou pod tlakem

Skupina PPF

22/6/2023 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Text je přeložen z anglického originálu.

PPF Group NV usiluje o akvizice v Evropě. Investiční společnost ovládaná českou miliardářskou rodinou Kellnerů očekává, že ceny aktiv budou pod větším tlakem v souvislosti s rostoucími úrokovými sazbami. 

Podle generálního ředitele Jiřího Šmejce se PPF ve svých posledních transakcích zaměřila na nákup podílů ve veřejně obchodovaných společnostech, protože ceny na burze klesly více než soukromě držená aktiva. Podle něj ocenění aktiv obecně "stále plně neodráží stav ekonomik" a pro mnoho firem je stále obtížnější a nákladnější refinancovat jejich dluh, protože náklady na půjčky stoupají.

"Myslíme si, že se to v letošním a příštím roce projeví ještě více," řekl Šmejc skupině novinářů v pražském sídle společnosti. "Bylo by překvapivé, kdyby ceny aktiv dále neklesaly."

Rodina Kellnerů, jejíž čisté jmění podle Bloomberg Billionaire Index činí 12,7 miliardy dolarů, si loni vybrala Šmejce do čela skupiny, jejíž hodnota aktiv činí přibližně 40 miliard eur (43,7 miliardy dolarů). Předtím byl Šmejc dlouholetým investičním partnerem zakladatele PPF Petra Kellnera, který v roce 2021 zahynul při havárii vrtulníku.

Šmejc nyní dohlíží na změnu zaměření PPF zpět na západní trhy, po letech expanze Skupiny v Asii. Čtyřmi klíčovými oblastmi růstu jsou pro PPF telekomunikace, média, finanční služby a e-commerce, ačkoli do portfolia Skupiny patří také nemovitosti a strojírenství.

Jakožto šéf PPF připsal si Jiří Šmejc minulý měsíc svou dosud největší akvizici, když Skupina oznámila, že kupuje 15 % společnosti InPost SA, provozovatele samoobslužných doručovacích schránek pro e-commerce. Má také opci na koupi dalších 15 %, což by podle výpočtů agentury Bloomberg zvýšilo hodnotu celé transakce na přibližně 1,5 miliardy eur.

Zatímco InPost dominuje na svém domácím trhu v Polsku, PPF očekává, že bude schopna dosáhnout podobného růstu i v západní Evropě, zejména ve Velké Británii a Francii. Šmejc uvedl, že podporuje strategii InPostu směřující k vybudování silné pozice na několika vybraných trzích.

"Je to také sázka na to, že se balíkomaty v budoucnu stanou tou převládající formou doručování," řekl Šmejc. "Líbí se nám on-line infrastruktura. Těžíte z růstu elektronického obchodu a zároveň je to i fyzická infrastruktura, kterou případní noví konkurenti mohou obtížnější nabourat než samotná on-line tržiště."

Další příležitosti lze nalézt v evropském televizním, mediálním odvětví, řekl Šmejc, jehož skupina dosáhla nedávno 15% podíl v německé televizní společnosti ProSiebenSat.1 Media SE. PPF již ovládá jednu z největších evropských televizních společností, Central European Media Enterprises Ltd.

"Převládal názor, že lineární televize zanikne, a to je pravděpodobně správné," řekl. "Ale myslíme si, že tempo tohoto zániku nebude tak rychlé, jak většina lidí očekává."

V rámci odklonu od Asie se divize spotřebitelského financování PPF, Home Credit Group BV, loni dohodla na prodeji svých filipínských a indonéských aktiv v několika transakcích, v hodnotě přibližně 615 milionů eur.

Společnosti Home Creditu v Indii a Vietnamu jsou "poměrně ziskové", ale narazily na podobné konkurenční nevýhody, což je přimělo hledat partnery s bankovní licencí, aby získaly levnější financování prostřednictvím vkladů. Podle Šmejce by jen v Indii přístup k průměrné ceně financování z vkladů zvýšil zisk z portfolia Home Creditu asi o 5 %, tedy o 25 milionů eur ročně.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz