Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Skupina PPF se důrazně ohrazuje proti lživým nařčením od Sinopsis a Aktualne.cz

Home Credit

3/9/2019 | 6 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz
Dne 3. 9. 2019 publikoval web Sinopsis.cz a on-line portál Aktuálně.cz články k podnikání společnosti Home Credit v Číně, které vznikly na základě „monitoringu tisku a online sítí v Číně“. Články vypovídají o základní neznalosti principů finančního podnikání.

Dne 3. 9. 2019 publikoval web Sinopsis.cz a on-line portál Aktuálně.cz články k podnikání společnosti Home Credit v Číně, které vznikly na základě „monitoringu tisku a online sítí v Číně“. Články vypovídají o základní neznalosti principů finančního podnikání. Lidé ze Sinopsis tak definitivně potvrdili, ze jim nejde o fakta, ale pouze o manipulaci, poškozování dobrého jména společnosti Home Credit a skupiny PPF a šíření lživých informací.

Články vůbec nepracují s fakty, ale s domněnkami uvozenými slovy: „údajně čelit žalobám“,  „údajně vysloužila přezdívku“,  "Existenci těchto skupin se ale nepodařilo potvrdit, …“ atd. Skupina Home Credit v současné době usiluje o přijetí ke kotaci akcií na hlavní trh burzy v Hong Kongu a tento proces je aktuálně ve fázi, kdy burzovní pravidla nedovolují firmě komentovat její obchodní či finanční výsledky a má tedy omezenu možnost, jak na účelové pomluvy reagovat.

Níže předkládáme odpovědi na otázky redakce Aktualne.cz, které jsme jí zaslali dne 2. 9. 2019. 

Paní Adamcová,

jsem rád, že mi dáváte možnost vyjádřit se k textu vašeho zdroje: obecně řečeno jde o názor laický a nepravdivý. Vyplývá z něj, že zdroj nerozumí byznysu spotřebitelského financování a nezná ekonomický ani věcný kontext věcí, které chce posuzovat.

Skupina Home Credit v současné době usiluje o přijetí ke kotaci akcií na hlavní trh burzy v Hong Kongu a tento proces je aktuálně ve fázi, kdy burzovní pravidla nedovolují firmě komentovat její obchodní či finanční výsledky. Jakmile postoupíme z tzv. “tiché” fáze do “marketingové” fáze, rád Vám poskytnu údaje, které potřebujete.

V tuto chvíli mi proto dovolte uvést jen některé okolnosti, které mohou být významné pro pochopení podnikání Home Creditu v Číně:

 • Celkový počet klientů Home Creditu v Číně: 52,1 milionu (k 30. červnu 2019); je logické a přirozené, že půjčujeme lidem, kteří mohou úvěr splatit: k hodnocení schopnosti splácet máme jednu z nejlepších, vysoce automatizovaných scoringových metod (vysoce oceňovanou například regulátorem v USA). V ojedinělých případech, že klient úvěr nechce splatit, se Home Credit obrací na soud. Vztaženo k počtu klientů, jde o mizivé procento případů.
 • To, co Sinopsis označuje za „soudní spory“ (údajně až šest tisíc klientů) je ve skutečnosti počet stížností klientů na webové stránce 21.cn. Jde o 0,11 promile z počtu obsloužených klientů.
 • Počet úvěrů v prodlení společnosti Home Credit v Číně nestoupá, ale klesá.
 • Tvrzení, že jsou proti Home Creditu vedeny žaloby za „násilné vynucování poplatků či splátek“, je nepravdivé. Stejně tak není pravdou, že Home Credit účtuje v Číně „správní poplatek“ za úvěry.
 • Ve všech zemích je podnikání skupiny Home Credit regulováno příslušným národním regulátorem finančního trhu, který ke spotřebitelskému financování vydává firmě licenci a stanovuje závazná pravidla. Je to obdobné roli České národní banky ve vztahu k úvěrovým firmám v ČR.
 • V Číně je činnost Home Creditu dohlížena orgánem “China Banking and Insurance Regulatory Commission“ (“CBIRC”), která je obdobou Bankovního dohledu ČNB. Mimochodem, CBIRC stanovuje také maximální efektivní úrokovou sazbu (aktuálně 36%) pro spotřebitelské úvěry a kontroluje její dodržování. Home Credit splňuje veškeré regulatorní předpisy a nařízení. V Číně je soulad s regulací opakovaně potvrzován auditní činností regulátora ve firmě. V mnoha ohledech, např tzv. cool-off period (možnost vrátit úvěr bez úroku do dvou týdnů), pak Home Credit jde za rámec regulatorně požadovaných standardů klientského komfortu.
 • Není pravda, že Home Credit záměrně cílí na „chudé“ či „finančně negramotné“. Home Credit cílí na klienty, kteří nejsou dostatečně obslouženi bankami. V Asii jde především o vznikající střední třídu; o mladé lidi se stabilním příjmem, jejichž ambicí je zvyšovat si životní úroveň úměrně dynamickému růstu národních ekonomik. Mnozí z nich žádají o úvěr poprvé.
 • Každý žadatel o koupi zboží na úvěr prochází detailním úvěrovým scoringem. Prostřednictvím matematicko-statistických modelů, podporovaných umělou inteligencí, se v Home Creditu ujišťujeme, že náš klient je schopen splatit cenu zboží, které si kupuje, během stanovené doby splatnosti. Přesnost našich modelů je natolik spolehlivá, že nepotřebujeme pro poskytnutí úvěru ručení ani majetkem, ani jinou osobou.

Z výše uvedeného vyplývá, že byznys model Home Creditu není a nikdy nebyl postaven na modelu, který se obecně označuje jako predátorské úvěrování. „Predátorský“ věřitel předem počítá s tím, že klient úvěr nebude schopen splatit, ale že se bude schopen hojit na klientově majetku, který věřiteli slouží jako zástava úvěru. Predátorské či lichvářské praktiky nikdy nenajdete u regulovaných (licencovaných) firem.

S pozdravem
Milan Tománek

–––

Dobrý den, paní Adamcová,

zasílám Vám odpověď na otázku č. 5. Informace k předchozím otázkám Vám poskytne kolega Milan Tománek, mluvčí skupiny Home Credit.

Byznys Home Creditu v Číně je dlouhodobě stabilní a udržitelný, což mimo jiné dokazuje jeho více než desetiletá přítomnost a růst na tamním trhu. Pokud jde věcně o čísla: na straně 116 Výroční zprávy skupiny PPF najdete tabulky, které popisují ekonomickou a geografickou koncentraci úvěrového rizika skupiny PPF. Zjednodušeně řečeno se jedná o celková finanční aktiva skupiny (zůstatky na bankovních účtech, úvěry, investiční papíry atd. viz tabulka) na jednotlivých trzích. Z tabulky je patrné, že 35,2 % úvěrového rizika (dle definice IFRS) je alokováno v České republice; a 35,8 % v Číně. Dovozovat z toho přímou souvislost mezi objemem aktiv skupiny PPF na jednotlivých trzích a „kvalitou“ spotřebitelských úvěrů (Sinopsis ji nazývá „udržitelností byznys modelu“ Home Creditu) je ale holý nesmysl a ekonomicky zcela nesprávná úvaha. Sdružení Sinopsis nemá ekonomickou erudici a už vůbec ne znalost účetních principů IFRS-9. Jeho závěry jsou manipulativní a zavádějící. Na téže straně výroční zprávy PPF se dočtete, co pojem „úvěrové riziko“ ve skutečnosti zahrnuje a jak rozumět částkám uvedeným v tabulce. S udržitelností a stabilitou podnikání Home Creditu v Číně každopádně tato čísla nemají žádnou souvislost.

S pozdravy
JiTka Tkadlecová

–––

Otázky od redakce Aktuálně.cz

 1. V textu je zmíněno, že Home Creditu roste v Číně počet neplatičů a firma figuruje v několika tisících soudních sporů (podle některých zdrojů ve více než 6000 tisících). Lze prosím toto číslo oficiálně potvrdit, či vyvrátit? Je pravdivá informace o nárůstu neplatičů? A pokud narůstají, o kolik a jaký je důvod?
 2. Nejčastější příčinou soudního sporu by podle zdrojů měl být právě požadavek na splacení dlužné částky, kdy Home Credit vystupuje jako žalující strana. Je to tak a lze to podložit nějakými čísly?
  Ve zbývajících několika procent ale údajně firma naopak čelí žalobám kvůli nekalým obchodním praktikám, násilnému vynucování splátek nebo přímo lichvě - je toto tvrzení pravdivé a pokud ano, o kolik procent takových žalob jde a jaká je úspěšnost žalující strany?
 3. Na některých diskuzích na internetu se v této souvislosti objevují spekulace, že Home Credit v Číně míří spíše na chudší a méně finančně gramotné spotřebitele, kteří dříve či později přestanou být schopní splácet v kombinaci s vyššími úroky. Lze se prosím opět k tomuto vyjádřit?
 4. Ohledně vyšších úroků text také zmiňuje problematiku skrytosti správního poplatku, resp. měsíčního servisního poplatku, v jednotlivých půjčkách, který ve výsledku navyšuje roční poplatky. Klient na ně během vyřizování online žádosti přitom údajně nenarazí. Lze se k tomuto vyjádřit, případně okomentovat zařazování tohoto poplatku do půjček - jde o standard? Jaká je jeho přesná funkce, případně výše? 
  Lze prosím případně stručně okomentovat výsledek únorového soudního sporu ohledně správního poplatku mezi Home Credit Consumer Finance China a Home Credit Xinchi, ve kterých by PPF měla mít většinu hlasovacích práv, s paní Ku Chuan-chuan?
 5. Byznys model Home Creditu v Číně je podle zdroje rizikový a podle komentátorů některých médií těžko udržitelný. Vysokému objemu půjček totiž odpovídá celkové úvěrové riziko. Podle údajů společnosti PPF představuje Čína 35,8% úvěrového rizika v celosvětovém firemním portfoliu. Považuje PPF toto riziko za adekvátní?

 

 

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz