Růst cen energií se vedle přímých dopadů pandemie a dopadů narušených dodavatelsko-odběratelských vztahů stává dalším problémem sužujícím světovou ekonomiku.
PPF banka
9/11/2021
Růst cen energií se vedle přímých dopadů pandemie a dopadů narušených dodavatelsko-odběratelských vztahů stává dalším problémem sužujícím světovou ekonomiku.
Téma měsíce
Kombinace několika faktorů vedla v posledních měsících k prudkému růstu cen energií. Vedle toho se některé klíčové regiony potýkají také s problémy s dodávkami energie nebo energetických surovin. Ve značné míře se tento problém týká Evropy, na kterou se soustředíme. Závažné problémy negativně ovlivňující produkci mají z velkých ekonomik také Čína a Indie.
Energetická problematika je pochopitelně velmi komplexní a rozsáhlá. Proto je naším cílem zejména stručně shrnout to, co považujeme za podstatné v aktuálním přílivu informací o situaci v energetice. Postupně se podíváme na jednotlivé základní energetické suroviny a elektřinu, jakož i hlavní ekonomické dopady a v závěru se pokusíme o odhad výhledu dalšího vývoje.
Česká republika
Ani statistická data ohledně vývoje reálné ekonomiky, ani aktuální epidemická situace moc optimismu ohledně akcelerace rychlosti oživení nepřinášejí. Zároveň se inflační tlaky zrychlují nad očekávání a nutí centrální banku k utahování měnových podmínek. Přitom nejistota ohledně budoucího vývoje zůstává vysoká, což ztěžuje jakékoliv predikce.
Evropská měnová unie
Rostoucí ceny a nedostatek některých komponent, to jsou hlavní faktory, které dopadají na náladu v eurozóně. ECB ale stále věří, že cenové tlaky jsou jen přechodné, a superuvolněná měnová politika by tak i nadále měla výrazně stimulovat ekonomický růst.
Spojené státy americké
Ekonomika se relativně dobře vypořádává jak s podzimní vlnou epidemie, která aktuálně slábne, tak s problémy způsobenými narušením dodavatelsko-odběratelských vztahů. Nejlépe je to vidět na konjunkturálních indikátorech (ISM, PMI), které se drží na vysokých úrovních ukazujících na silnou expanzi.
Výkonnost ekonomiky však přesto zřetelně ovlivnily negativní faktory a růst HDP za třetí čtvrtletí zaostal za očekáváním. Trh práce zůstává problematický. Na jedné straně nedosahují počty nově vytvořených pracovních míst očekávání, na druhé straně dále roste počet nabízených pracovních míst. Zjevně tedy není dostatek vhodných kandidátů, což může vést ke mzdovým a inflačním tlakům. Fed se chystá zahájit utahování měnové politiky snížením objemu odkupovaných státních dluhopisů; mohl by k němu přistoupit už v listopadu.
Sdílet na sociálních sítích