Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Fed signalizuje blížící se začátek utahování měnové politiky

PPF banka

6/10/2021 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

V srpnu nečekaně výrazně zpomalil růst počtu nových zaměstnanců, což vyplašilo trh. Pokles míry nezaměstnanosti a další růst počtu nabízených pracovních míst však ukazují spíš na problémy s nalezením vhodných zaměstnanců než na chladnutí ekonomiky. Konjunkturální indikátory potvrzují trvající silnou expanzi, i když podzimní vlna epidemie ji trochu zbrzdila.

Data o vývoji inflace potvrdila, že prochází vrcholem. Její zpomalování však bude pozvolné a stále nelze vyloučit zesílení sekundárních inflačních tlaků. To si uvědomuje i Fed. Inflační rizika proto bude pozorně sledovat a už v listopadu by začít ukončovat kvantitativní uvolňování.

Ekonomická aktivita

V září bylo namísto očekávaných 728 000 pracovních míst vytvořeno pouze 235 000. Zároveň však míra nezaměstnanosti klesla z 5,4 % na 5,2 %. Nižší počet vytvořených pracovních míst jde velmi pravděpodobně na konto trvající neochoty části propuštěných pracovníků nastoupit na nové místo. Potvrzuje to i další výrazný růst počtu volných pracovních míst. Ten se v červenci přiblížil k 11 milionům, a vytvořil tak nový rekord. Na začátku září vypršely mimořádné programy podpory v nezaměstnanosti. To by mohlo vést k větší ochotě nezaměstnaných přijmout pracovní místo. I tak je pravděpodobné, že napjatá situace na trhu práce přetrvá, což může vytvořit tlak na mzdy. Ty zatím rychleji rostou jen v některých odvětvích (obzvlášť turistický ruch a pohostinství).

V srpnu nečekaně ožily maloobchodní tržby, stále se u nich ale výrazně projevuje rozkolísanost způsobená pandemií. Průmyslová produkce mírně zaostala za očekáváním kvůli problémům způsobeným narušením dodavatelsko-odběratelských řetězců. Tato situace bude ještě nějakou dobu přetrvávat a je také možným zdrojem inflačních tlaků. Konjukturální indexy reagovaly na zhoršení epidemie mírným poklesem, stále však ukazují na silnou expanzi. Subindexy cen vstupů sice začínají zpomalovat, ale i zde stále existuje riziko pro inflaci.

Jednorázové vlivy epidemie na inflaci začínají slábnout.

Inflace a centrální banka

Data o vývoji cen v srpnu potvrdila, že patrně procházíme vrcholem podstatně zvýšené inflace. Jednorázové efekty začínají slábnout, přetrvává bazický efekt. U některých položek je těžké určit, zda je u nich růst cen stále rychlejší kvůli šoku, nebo se už začínají projevovat sekundární efekty. Některá inflační rizika jsme už zmínili, doplníme, že dalším důležitým rizikem je rychlý růst cen nemovitostí. Ten se velmi pravděpodobně časem začne promítat do zrychlení růstu nájmů, které tvoří podstatnou položku spotřebního koše. Fed musí tato rizika kontrolovat, protože pokud by je zanedbal, může se dostat do situace, kdy bude brzdit rozjetou inflační spirálu, což by bylo velmi nákladné.

Poslední zasedání FOMC jasně ukázalo, že si Fed tato rizika uvědomuje a reaguje na ně. Už v listopadu by tak mělo začít snižování objemu kvantitativního uvolňování. Skončit by mělo v polovině příštího roku a ve druhém pololetí by už mohlo dojít k prvnímu zvýšení sazeb. V roce 2023 Fed podle posledního dot plotu očekává sazby na 1 %. Fed zároveň bude pozorně monitorovat inflační rizika.

Rizika

Technickým rizikem je blížící se strop zadlužení USA. Dá se předpokládat, že jako obvykle bude tento problém vyřešen, ale může kolem něj být trochu rozruchu. Zdá se, že se epidemická situace začíná zlepšovat, riziko mutací a zhoršení však trvá. Globálně momentálně trhy vzrušuje možnost defaultu velkého čínského developera Evergrande. Situace zatím zůstává nejistá, nezdá se však, že by mělo dojít ke katastrofickému vývoji. Dopad na USA a globální dopad by v každém případě měl být omezený. Očekáváme relativně rychlé uklidnění situace.  

Jedním z rizik pro inflaci je velmi rychlý růst cen nemovitostí.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz