Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Další vlna epidemie zpomaluje oživení

PPF banka

5/9/2021 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Trh práce překonal v červenci poměrně výrazně očekávání. Konečně se tak snad daří obsazovat volná pracovní místa, jejichž počet se v červnu dostal na další historické maximum. Pokud bude pokračovat návrat nezaměstnaných do práce, bude to jednak tlumit mzdově-inflační tlaky a jednak to bude znamenat, že se Fed bude rychle blížit k naplnění části svého mandátu týkajícího se plně zaměstnanosti. To by Fedu mělo umožnit ještě letos začít snižovat objem odkupů státních dluhopisů prováděných v rámci kvantitativního uvolňování. Výhled jak ekonomiky, tak měnové politiky však stále znejišťuje epidemie covidu-19, která se v průběhu srpna v USA zhoršila.

Ekonomická aktivita

Počet vytvořených pracovních míst v červenci překonal poměrně výrazně očekávání a rychleji, než se čekalo, klesla také míra nezaměstnanosti. Meziroční tempo růstu mezd sice mírně zrychlilo, ale stále se drží na přijatelné úrovni. V září končí mimořádné podpory v nezaměstnanosti, které mohly demotivovat část nezaměstnaných od hledání práce. To by mohlo dále podpořit návrat lidí do práce a snížit velmi vysoký počet neobsazených pracovních míst. Volných pracovních sil by teoreticky měl být dostatek, protože míra nezaměstnanosti je stále zřetelně nad úrovní před pandemií. Covid-19 však může komplikovat situaci. USA momentálně procházejí další vlnou, i když počet diagnostikovaných a zvlášť počet lidí vyžadujících hospitalizaci je ve většině USA podstatně nižší, než tomu bylo v zimní vlně. Pozitivně se projevuje poměrně vysoká míra vakcinace, trpí především státy, kde se dalo očkovat relativně málo lidí. Maloobchodní tržby zůstávají silné, ale pokračuje u nich ztráta dynamiky, což souvisí s částečným uspokojením odložené spotřeby a se zhoršením epidemie. Konjunkturální indikátory ISM a PMI zůstávají silné a ukazují na pokračující solidní expanzi.

Obsazených pracovních míst stále rychle přibývá.

Inflace a centrální banka

Data o červencové inflaci naznačila, že pravděpodobně procházíme jejím vrcholem. Jednorázové efekty způsobené ekonomickým šokem už by měly být v inflaci plně započtené. To znamená, že už by nemělo být vidět její další zrychlování, naopak pomalu by měla začít zpomalovat. Pokud by se vrátila ke zrychlování, znamenalo by to, že se pravděpodobně začínají projevovat sekundární efekty a že se podstatně zvýšilo riziko přechodu k trvale vyšší inflaci nebo dokonce do inflační spirály. Údaje z příštích několika měsíců tak budou kritické: buď potvrdí, že jsme prošli inflačním vrcholem, nebo začnou ukazovat na problém, který bude muset Fed urychleně řešit. Zasedání FOMC potvrdilo, že se Fed chystá začít snižovat objemy nákupů dluhopisů, časování a tempo snižování jsou však vysoce nejisté. V každém případě bude postup kriticky důležitý zejména pro vývoj na finančních trzích.

Rizika

Epidemie covidu-19 se v USA opět zhoršila, ale nezdá se, že by to mělo přinést zásadní ekonomické problémy. Očkování evidentně funguje minimálně v tom smyslu, že průběh epidemie zmírňuje. Rizikem je však výskyt ještě agresivnější varianty, než je v současnosti převládající delta. V Kongresu se projednávají infrastrukturní balíčky. Zatím se nepodařilo sjednotit verze Senátu a Sněmovny reprezentantů. Tempo schvalování, konečný schválený objem a struktura stimulu budou v mnoha směrech důležité jak pro ekonomiku, tak pro finanční trhy. Mimo jiné ovlivní, jakým tempem se budou USA v příštích letech zadlužovat
a jaká bude výkonnost ekonomiky. Význam budou mít i pro posouzení pravděpodobné intenzity inflačních tlaků. Inflace sama o sobě stále zůstává důležitým rizikem, i když poslední údaje se zdají být relativně uklidňující.

Přesto nadále roste počet neobsazených pracovních míst, a to ve všech sektorech.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz