Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Finanční trhy
Finanční trhy

Finanční trhy 9/2021

PPF banka

5/9/2021 | 8 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

EUR/USD

Dolar zůstal vůči euru silný i v srpnu. Stále ho favorizuje vývoj fundamentálních faktorů. Důležitý je zejména náskok Fedu před ECB v měnové politice. Ani jedna z centrálních bank se v blízké budoucnosti sice nechystá zvyšovat sazby, ale na rozdíl od ECB Fed jasně naznačil, že se blíží omezování kvantitativního uvolňovaní. Výkyvy v průběhu měsíce měly spíše technický charakter, trh se v jeho průběhu nedozvěděl nic zásadního. Kolem 20. srpna se kurz dostal k úrovním, na kterých byl naposledy loni v září. Tyto úrovně by měly představovat poměrně silnou psychologickou brzdu, takže na trhu by měla převládat tendence interpretovat přicházející informace spíše negativně pro dolar. Kromě makroekonomických údajů bude trh pozorně sledovat zejména volby v Německu, které mohou mít velký význam nejen pro samotné Německo, ale také pro celou Evropskou unii. Podle našeho názoru by měl dolar zůstat silný, v měsíčním horizontu však vidíme jen velmi omezený prostor pro jeho další posílení. Do konce roku by však ještě posílit mohl, především pokud Fed skutečně zahájí omezování kvantitativního uvolňováni a pokud covid-19 nezastaví nadějné zotavování americké ekonomiky.

EUR/CZK

Koruna měla do poloviny srpna tendenci posilovat a dostala se poblíž svých červnových maxim pod 25,40. Pomohlo jí především částečné uklidnění trhu a očekávaný růst sazeb. Ve druhé polovině srpna se však vrátila nad 25,50. Důvodem bylo především opětovné zvyšování napětí a nervozity na trzích související se zhoršením pandemické situace a obavami z jejích negativních dopadů na světovou ekonomiku. Nervozita na trzích bude patrně korunu ovlivňovat i nadále, protože je nutné počítat s tím, že s nástupem podzimu na severní polokouli se bude pandemická situace zhoršovat. Tlak proti koruně by však měl být slabší než loni, protože intenzitu podzimní vlny by měla mírnit poměrně vysoká míra vakcinace v EU. Korunu naopak bude podporovat ČNB zvyšováním sazeb. Pokud by zůstala podzimní vlna pandemie v Evropě opravdu jen relativně mírná a neomezila příliš ekonomickou aktivitu, mohl by vliv zvedání sazeb převážit a koruna by mohla do konce roku postupně posílit.

Dluhopisy

První polovina srpna sice přinesla náznak, že by se dlouhý konec americké výnosové křivky mohl vrátit na realističtější úrovně, ale druhá polovina měsíce tento vývoj částečně zvrátila. Příčinou zastavení normalizace výnosů bylo zhoršení epidemie covidu-19 a obavy z ekonomických dopadů další vlny epidemie. Fed přitom potvrdil, že se chystá omezit kvantitativní uvolňování. Vedle obav z dopadů podzimní vlny však trh ovlivňuje i stále výraznější přebytek likvidity a technický faktor v podobě vlivu stropu zadlužení americké vlády, jehož účinnost byla obnovena na začátku srpna, což omezuje vydávání pokladničních poukázek. Přebytek likvidity tlačí jednodenní sazby k nule, přestože se je Fed snažil technickým zvýšením sazby jednodenních reverzních repooperací v červnu od nuly dostat. A část přebytečné likvidity si podle všeho nachází cestu i na dluhopisový trh, anebo minimálně klesla motivace dluhopisy prodávat. Ke stropu zadlužení by se USA měly dostat v říjnu. Do doby, než bude tento problém vyřešen, by měl pokračovat jeho vliv na dluhopisový trh. Výnosovou křivku to tedy může držet ještě nějakou dobu nepřirozeně nízko, přestože jak měnová politika Fedu, tak vývoj ekonomiky by ji měly posouvat nahoru. Střednědobě je však každopádně třeba počítat s růstem výnosů, který může být náhlý a poměrně výrazný.

Německý 10letý výnos se pohyboval po tvarově podobné trajektorii jako jeho kolega v USA s tím rozdílem, že v Německu se rozmezí omezilo na −0,45 až −0,50 %. Faktory, které ovlivňují evropský trh, jsou podobné jako v USA, dominuje především vývoj rizikové averze. Také v Evropě lze střednědobě čekat pohyb výnosů nahoru, ale pouze omezený.

Výnos českého desetiletého dluhopisu se v první polovině srpna posunul o zhruba 20 bb nahoru, ve druhé polovině měsíce zkorigoval o zhruba 7 bb dolu. Od června tak kolísá mezi 1,69 % a 1,89 %. Motivací k růstu výnosů je především domácí situace, kombinace zvýšené inflace a stále více jestřábí ČNB. Směrem dolů působí spíše vlivy ze světa, především obnovené obavy z negativních dopadů pandemie na světovou ekonomiku. Epidemie je v ČR momentálně utlumená, ale hrozba opětovného zhoršení na podzim je reálná. Díky očkování by sice nemělo dojít k podobně velkým problémům jako loni, ale negativní vliv na ekonomiku to stejně může mít. A může to ovlivnit tempo zvyšování sazeb, na což jsou dluhopisy citlivé. Prostor pro růst výnosů tak sice určitě existuje, ale nejistota zůstává vysoká a není zdaleka jisté, že bude v dohledné době využit.

Akcie

Americký trh pokračoval i v srpnu v růstu, který byl ve druhé polovině měsíce krátce přerušen mírnou korekcí. Trh byl podpořen vesměs úspěšnou výsledkovou sezónou i poměrně dobrými makroekonomickými daty. Znervózňovalo ho především zhoršení pandemie jak v USA, tak globálně. Částečně růst brzdily i stále existující obavy z inflace a blížícího se začátku utahování měnové politiky. Nevýraznějším faktorem však zůstalo obrovské množství volné likvidity ve finančním systému. Ve sdělovacích prostředcích se objevila nová zkratka vysvětlující nezadržitelný růst akciového trhu – TINA („There Is No Alternative“ neboli česky „není jiná možnost“). Řada investorů je zjevně přesvědčena, že i kdyby byly akcie drahé, stejně není kam jinam prostředky investovat, proto nemůže dojít k trvalejšímu propadu trhu a proto je dobré při jakémkoliv větším poklesu rychle nakupovat. Krátkodobě samozřejmě alternativy existují, především je tu možnost využít azylu u krále (podle jiného oblíbeného rčení „Cash Is King“, neboli „hotovost je král“), ale to není dlouhodobá alternativa, protože hotovost nic nenese, při nezanedbatelné inflaci. Vypadá to tedy, že přinejmenším v dohledné budoucnosti nás čeká další růst akciového trhu, který sice může být přerušen korekcemi, někdy i prudkými a hlubokými, ale který bude vždy znovu vstávat jako bájný Fénix z popela.

Kdo vsadil na české akcie, neprohloupil. Pražská burza je aktuálně jedna z nejvýkonnějších na světě a poráží i trh v USA. Však také bylo na čase, protože z dlouhodobého hlediska máme stále co dohánět. Stock Spirit je vítěz srpna, díky nabídce na převzetí přidal úctyhodných téměř 50 %. Růstu cen elektřiny si začíná všímat více a více investorů a ČEZ se tak nadále tlačí nahoru. Během srpna překonal pokles po dividendě a blíží se metě CZK 700. Slušný růst si připsal i Photon Energy +10 %, daří se VIGu
i České zbrojovce. Z indexu PX je v záporu jen Moneta a O2, a to minimálně.

Na podzim mohou být opět zajímavé banky, čeká se na povolení a výplatu dividend. Dá se očekávat, že index svůj silný růst přibrzdí, přesto potenciál pro růst stále do budoucna vidíme.

Kredit

Kreditní spready se, přes ekonomické i geopolitické nejistoty, utahovaly. Nálada na trhu tak zůstává veskrze pozitivní. Evropský index iTraxx tak je meziměsíčně silnější (o 2,4 %) na hodnotě 230 (235 minulý měsíc). Severoamerický index CDX je rovněž silnější (o 5,6 %) na hodnotě 275 (289 ke konci června). Desetileté americké sazby jsou výš o 7 bp z 1,22 % na současných 1,29 %. Německé desetileté sazby se posunuly rovněž výš o 4 bp na aktuálních -0,42 % vs. -0,46 % z ultima předchozího měsíce. Změny ratingů, dle statistiky agentury Bloomberg, vykazují již celkem normalizované hodnoty, počet všech zvýšení od ratingových agentur byl za poslední měsíc 1509 (1623), počet snížení byl rovněž stabilní na hodnotě 1018 (1495). Emisní aktivita na primárních trzích byla mírně utlumená především kvůli prázdninám.

Tématem následujících měsíců bude bezpochyby to, zda inflace bude/nebude jen krátkodobá a jak na ní budou reagovat centrální banky. A s nadcházejícím podzimem bude sledována situace ohledně covidu a případná opatření vlád jednotlivých zemí.

Komodity

Cena ropy převážnou většinu srpna klesala kvůli obavám z dopadů zhoršující se epidemiologické situace na spotřebu. Obzvlášť negativní vliv měla zřetelná ztráta ekonomické dynamiky v Číně a obavy z dopadů opět zpřísněných opatření na zastavení šíření epidemie. Konec měsíce však přinesl ropě úlevu a korekci vyvolanou optimističtějším pohledem na situaci v Číně – počet nových diagnóz klesl na nulu, takže zeslábly obavy ze zhoršení situace, naopak se začalo spekulovat o brzkém uvolnění restrikcí. Globálně však zůstává situace velmi nejistá a je pravděpodobné, že se ještě zhorší před tím, než se zlepší, takže je podle našeho názoru lepší být spíše opatrnější a nepřeceňovat prostor, který má aktuálně ropa pro růst. V měsíčním horizontu čekáme spíše návrat na poněkud nižší úrovně, ne však další výrazný pokles. Také střednědobě máme spíš opatrnější výhled kvůli pravděpodobnému negativnímu vlivu pandemie. Příští rok by se však cena měla opět poněkud zvednout s tím, jak by po opadnutí zimní vlny mělo pokračovat oživování světové ekonomiky.

Srpen přinesl ve vývoji ceny zlata jednu mimořádnou událost: od 6. do 8. srpna došlo k prudkému propadu, cena při něm klesla v průběhu dvou obchodních dnů z 1804,4 USD/o.z (otevírací cena 6. srpna) až na 1690,6 USD/o.z (minimum 8. srpna). Fundamentálně šlo o reakci na údaje z amerického trhu práce a s nimi související obavu ze zahájení utahování měnové politiky Fedu. Vyšší sazby budou pro zlato nepříznivé, takže reakce měla racionální jádro. Její rozsah však byl dán technickými faktory jako nízká likvidita a vynucené stop-lossy. Cena zlata se však začala vzpamatovávat ještě v průběhu 8. srpna, ten den končila na 1729,9 USD/o.z. a do konce měsíce se zlato vrátilo zpět nad 1800 USD/o.z. Především ve druhé polovině měsíce ho podporovala zvýšená nervozita na trhu a nízké výnosy kvalitních státních dluhopisů. Proti němu naopak působil silnější dolar. Náš názor na zlato se nemění. Blížící se přechod k utahování měnové politiky v USA vystavuje zlato riziku tlaku na pokles v delším časovém horizontu. Zlato se přesto může ještě nějakou dobu držet nad 1800 USD/o.z., nebo dokonce růst, a to zejména kvůli rizikům spojeným s pandemií covidu-19. Ta může oddálit utahování měnové politiky a zlatu se může dařit i kvůli vyšší rizikové averzi.

Devizové kurzy

Dluhopisy 10 let

Index volatility VIX

Akciové indexy (1. 8. 2020 = 100)

Kreditní marže USA (CDX) a EMU (iTraxx)

Ropa a komoditní index

M-12

M-1

SOUČASNÁ HODNOTA

3 M

6 M

12 M

ODHAD

ODHAD

ODHAD

SAZBY CENTRÁLNÍCH BANK

Fed

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

0 - 0,25

ECB

0

0

0

0

0

0

ČNB

0,25

0,25

0,5

1,0

1,5

1,75

KURZY

EUR/USD

1,19

1,19

1,18

1,18

1,19

1,20

EUR/CZK

26,3

25,5

25,5

25,5

25,5

25,0

DLUHOPISY

US dluhopis 2y

0,13

0,18

0,20

0,2

0,2

0,2

US dluhopis 10y

0,70

1,22

1,27

1,5

1,8

2

Něm. dluhopis 2y

-0,65

-0,76

-0,73

-0,7

-0,6

-0,5

Něm. dluhopis 10y

-0,40

-0,46

-0,43

-0,3

-0,1

0

České dluhopisy 2y

0,15

1,30

1,58

1,60

1,7

1,8

České dluhopisy 10y

1,11

1,67

1,80

1,8

2,1

2,2

KREDIT

USA CDX 5y

366,6

294,1

275,2

325,0

400

375

EMU iTraxx 5y

321,5

235,0

226,9

275,0

350

325

AKCIE

S&P 500

3500,3

4395,3

4528,8

4500

Eurostoxx 50

3272,5

4089,3

4213,8

4200

DAX

12945,4

15544,4

15971,4

16000

CSI 300

4816,2

4811,2

4805,6

4500

PX 50

903,5

1209,5

1284,6

1350

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz