Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Inflace zrychluje

PPF banka

9/4/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Podle dat zveřejněných v průběhu února zůstává americké hospodářství v dobrém stavu z hlediska ekonomické aktivity, zároveň však pokračuje zrychlování růstu cen při už tak vysoké inflaci. Na začátku měsíce překvapila data o vývoji na trhu práce nečekaně vysokým přírůstkem nově zaměstnaných.

Dalším překvapením byl silný růst maloobchodních tržeb. Inflace udivila jen mírně, ovšem na „špatnou“ stranu, byla tedy vyšší než očekávání. Konjunkturální indexy se držely bezpečně v pásmu expanze a předběžný index PMI za únor dokonce ukázal nečekané zlepšení, které bylo výrazné především u služeb. Fed se chystá zvýšit sazby v březnu, ovšem situaci mu notně komplikuje geopolitika.

Ekonomická aktivita

Růst počtu zaměstnanců nejen překvapil pozitivně za leden, ale byl výrazně revidován směrem nahoru i za předchozí měsíc. Míra nezaměstnanosti přesto mírně vzrostla, ale 4,0 % nepředstavují problém a navíc se dá očekávat vzhledem k trvající silné poptávce po pracovní síle její pokles. Paradoxní růst míry nezaměstnanosti při vysokém přírůstku nových pracovníků se dá vysvětlit vyšší mírou participace, a tedy větší pracovní silou. Výrazně překvapil také růst maloobchodních tržeb. Po slabém konci minulého roku ukázal silnou poptávku, ale protože jsou maloobchodní tržby uváděny nominálně, jde také o důsledky vysoké inflace. Chuť lidí nakupovat mohly posílit také obavy z dalšího růstu cen a ztráty hodnoty jejich úspor, což je faktor, který by v případě trvání přispěl ke vzniku inflační spirály. Průmyslová produkce se držela standardu posledních měsíců a pokračovala v mírném růstu. Konjunkturální indexy zveřejněné na začátku měsíce sice ukázaly mírnou ztrátu dynamiky ekonomiky, ale stále silnou expanzi. Vyhlídky pro první čtvrtletí jsou navzdory očekávanému růstu sazeb v březnu a trvajícím problémům nabídkové strany (trh práce, subdodávky) dobré. Růst by měla táhnout i nadále osobní spotřeba a podporovat by ho měla stabilní výkonnost průmyslu.

Trh práce je silně přehřátý.

Inflace a centrální banka

Růst inflace opět překonal očekávání, i když jen mírně. Problém je, že inflace se jednoznačně rozšiřuje: není omezená na omezený pročet produktů, ale je stále více široce založená. To zvyšuje pravděpodobnost sekundárních efektů, a tedy vzniku inflační spirály. K tomu přispívá i napjatá situace na trhu práce kombinovaná s růstem životních nákladů, což tlačí a bude ještě více tlačit na zrychlování růstu mezd. Problémem jsou také stále vysoké ceny komodit a situaci v tomto směru velmi pravděpodobně ještě zhorší rusko-ukrajinský vojenský konflikt. Stále trvají potíže se subdodávkami, které způsobují kapacitní problémy nabídkové straně ekonomiky. Mluvčí Fedu v průběhu února jednoznačně signalizovali odhodlání přejít už v březnu ke zvyšování sazeb, lišila se pouze indikace razance růstu sazeb. Trh v průběhu měsíce začal počítat se zvýšením sazeb o půl procentního bodu, ale na konci února vzal tato očekávání částečně zpět. Fed nyní bude mít velmi komplikovanou situaci, protože na jedné straně musí čelit inflačním tlakům a hrozbě vzniku inflační spirály, na druhou stranu šoku, který světové ekonomice může způsobit růst cen komodit (především ropy, plynu, pšenice) kvůli rusko-ukrajinské válce.

Rizika

Jednoznačně největším aktuálním rizikem je konflikt na Ukrajině. Jeho další vývoj a dopady na ekonomiky a trhy je nyní těžké odhadnout, ale rizika jsou značná. Bezprostředním rizikem je zejména růst cen komodit, může ale dojít i k sekundárním nestabilitám, které budou situaci dále komplikovat, a to jak na finančních trzích, tak v ekonomikách. USA sice nejsou exponované bezprostředně, ale sekundární efekty je mohou zasáhnout.

Tržní inflační očekávání opět rostou.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz