Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Proinflační rizika kvůli válce na Ukrajině sílí

PPF banka

9/4/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Pomalejší růst reálné ekonomiky a současně rychlejší růst cen. Tak by se dala charakterizovat poslední data Českého statistického úřadu. Zároveň s eskalací konfliktu na Ukrajině rostou kvůli závislosti české ekonomiky na dovozu nerostných surovin z Ruska jak proinflační rizika, tak rizika pro růst reálné ekonomiky.

Ekonomická aktivita

Statistiky z posledního měsíce loňského roku překvapily vesměs negativně. Průmyslová výroba meziročně po sezónním očištění poklesla o 3 %. Poslední čtvrtletí loňského roku tak celkově skončilo pod předpandemickými úrovněmi. Za horšími výsledky průmyslové výroby stojí zejména problémy v automobilovém odvětví, které poslalo meziročním poklesem o 15,8 % celý sektor do červených čísel. I když tato hodnota byla ovlivněna relativně vysokou srovnávací základnou z minulého prosince, kdy se automobilky snažily dohnat výpadky po uzavření továren, je zřejmé, že nedostatek čipů automobilový průmysl stále negativně ovlivňuje. Naopak ostatním průmyslovým odvětvím se dařilo o poznání lépe, přičemž nebývale pozitivně vyzněly výsledky stavebnictví. Meziročně po očištění vzrostlo o 8,1 %, a to zejména díky pozemnímu stavebnictví, které vzrostlo o 10,5 %. Výrazně se zvýšil počet zahájených bytů (celkově za rok 2021 to bylo 45 tisíc, nejvíce od roku 2009).

Také prosincové maloobchodní tržby zklamaly, když meziročním růstem o 3,3 % zůstaly daleko za očekáváním. Tento vývoj koresponduje s vývojem spotřebitelské důvěry, jež se na konci loňského roku pohybovala v blízkosti minim na vrcholu pandemie. Důvěra spotřebitelů v únoru sice mírně vzrostla, ale přinejmenším očekávání další akcelerace růstu cen bude bránit většímu optimismu.

Inflace a centrální banka

ČNB na únorovém zasedání po dlouhé době rozhodla v souladu s očekáváním trhu a zvýšila základní sazbu o 75 bb na 4,5 %. Bankovní rada rozhodovala na základě nové prognózy, která ukazovala konec zvyšování sazeb. Další inflační čísla ale tento výhled narušila. Inflace v lednu vystoupala na 9,9 % a překonala prognózu o 0,5 pb.

Za skokovým nárůstem inflace stály zejména energie.

Skokové zvýšení cen bylo způsobeno převážně položkami v oddíle bydlení, voda, energie a paliva, ale i vyššími cenami potravin. Podle komentáře ČNB stály za odchylkou od prognózy především ceny potravin a pohonných hmot. Naopak predikce jádrové inflace se zhruba naplnila. (Jádrová inflace vzrostla na nové historické maximum 9,7 %.) Podle poslední prognózy by měla inflace kulminovat pod 10 %, ale tuto hranici zřejmě překoná. Zda překročení této hranice ČNB vyhodnotí jako impulz k ještě jednomu zvýšení sazeb, není jasné. Na březnovém zasedání bude mít bankovní rada k dispozici i únorová čísla. Ta by mohla trochu napovědět. My se přikláníme k názoru, že lednová vyšší než očekávaná inflace spíše přiměje centrální bankéře k dalšímu zvýšení sazeb (o 25 bb, ale nevylučujeme ani 50 bb). Podle analýzy ČNB jsou poptávkové tlaky jednoznačně patrné při srovnání cen importů, na kterých se příznivě projevuje kurz koruny a maloobchodních cen, jež rostou výrazně rychleji. Další proinflační riziko navíc představuje konflikt na Ukrajině, který se může promítnout do vyšších cen zejména u potravin a zemního plynu a může působit na oslabení koruny.

Vývoj inflace v dalších čtvrtletích je nejistý. Na pokles inflace by měla působit vyšší srovnávací základna, ovšem šok způsobený válkou může zvýšit ceny surovin i oslabit korunu a tím podnítit další nárůst inflačních tlaků.

Rizika

Riziko představuje vyšší inflace a s ní spojené další zvyšování sazeb a zároveň oddálení jejich snižování. K proinflačním faktorům, jako je napjatý trh práce a nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, se aktuálně přidává konflikt na Ukrajině, který může přinést kromě vyšších cen komodit i oslabení české měny.

Spotřebitelská důvěra se zřejmě na předpandemické hodnoty rychle nevrátí.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz