Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Inflace v USA výrazně zrychlila

PPF banka

3/6/2021 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Spotřebitelská inflace v květnu narostla více, než se čekalo. Fed však setrvává na svém přesvědčení, že jde o dočasný důsledek pandemie, a neuvažuje o změně trajektorie měnové politiky. Trh práce je ovlivňován neochotou části lidí, kteří přišli o zaměstnání v důsledku epidemie, vrátit se do práce.

To vede na jednu stranu k relativně nízkému přírůstku nových pracovních míst a na druhou stranu k rychlému růstu počtu nabízených pracovních míst. Kdyby tento stav přetrvával, mělo by to negativní dopad na inflaci i růst.

Ekonomická aktivita

Počet vytvořených pracovních míst výrazně zklamal. Čekal se skoro milion, ale bylo to pouze 266 000. Podobně u míry nezaměstnanosti, která místo očekávaného poklesu z 6,0 % na 5,8 % narostla na 6,1 %. Příčinou však není slabá poptávka po pracovní síle, ta je naopak podle údajů JOLTS velmi silná, ale neochota nezaměstnaných přijmout pracovní místo. Roli v tom hrají stále štědré programy podpory z dob vrcholící epidemie, peníze, které lidé dostali v rámci stimulu, a obavy z nákazy v případě návratu do zaměstnání.

Jednotlivé státy i federální administrativa na situaci reagují zpřísňováním podmínek pro poskytování podpory v nezaměstnanosti, což by mělo situaci postupně normalizovat a podstatně přispět k pokračování zlepšování situace na trhu práce. Pokračuje i extrémní rozkolísanost maloobchodních tržeb způsobená distribucí státní pomoci a jejím utrácením. Tentokrát to vedlo k prudké ztrátě dynamiky, když meziměsíční růst klesl z 10,7 % v březnu na 0 % v dubnu. Ztráta dynamiky by tentokrát měla být trvalejší, protože by měla postupně slábnout i odložená spotřeba.

usacpi

Akcelerace inflace je široce založená.

Inflace a centrální banka

Dubnová data přinesla dramatické zrychlení inflace, a to jak celkové, tak jádrové. Růst celkové inflace zrychlil z 2,6 % na 4,2 % a jádrové ze 1,6 % na 3,0 %. U celkové inflace byl důležitý především vývoj cen ropy. Ta byla v dubnu minulého roku na mimořádně nízké úrovni, v dalších měsících se však poměrně rychle zotavila, takže její vliv se bude poměrně rychle zmenšovat. U jádrové inflace zrychlila řada položek.

Meziměsíčně mělo významný efekt uvolňování restriktivních opatření, které vedlo ke skokovému růstu cen u některých služeb. Meziročně hraje u řady položek významnou roli bazický efekt, ale vliv mají i omezení produkční kapacity související s pandemií a přechodně výrazně zvýšená poptávka. Fed svou pozici nemění a nadále očekává, že inflační tlaky jsou pouze přechodné a s normalizací situace postupně pominou.

usaocekavani

Rostou také inflační očekávání spotřebitelů.

Rizika

Epidemie sice ještě stále trvá i v USA, ale její intenzita je aktuálně nízká, klesá počet nových diagnostikovaných případů a rychlým tempem pokračuje očkování (plně naočkováno je už zhruba 40 % občanů USA). Epidemie by tak měla postupně ztrácet na významu, riziko však bude představovat i nadále. Větší význam však momentálně má vývoj inflace. Pokud se bude situace normalizovat a vracet ke stavu před epidemií, bude mít pravdu Fed a inflační tlaky budou pouze přechodné. Aktuální vyšší inflace by tak Fedu mohla pomoci zvýšit inflační očekávání a dostat ji v dlouhodobém horizontu blíže k jeho cíli.

Pokud však pandemie způsobila trvalejší strukturální škody, které negativně ovlivní nabídkovou stranu ekonomiky a budou způsobovat nabídkové inflační tlaky, má Fed zaděláno na problém a bude muset radikálně změnit svou měnovou politiku.Vzhledem k mimořádnosti vývoje v době epidemie jsou nyní jakékoliv odhady zatíženy velkou mírou nejistoty. My jsme sice na straně Fedu, ale jasněji bude až za několik měsíců, když začnou opadávat největší šumy způsobené pandemií.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz