Závěr
Aktuální data jak v EMU, tak v USA ukazují na dočasný charakter zrychlení inflace. To ovšem neznamená, že máme jistotu, že zrychlení inflace skutečně bude pouze přechodné. Faktory spojené s epidemií aktuálně zvyšující inflaci sice pominou (bazický efekt, doznívající logistické problémy spojené s epidemií, uspokojování odložené spotřeby, utrácení nahromaděných úspor, růst cen komodit), ale ty, které s epidemií spojené nejsou (náklady na ochranu životního prostředí, možnost zvyšování daní s cílem snížit zadlužení nebo podpořit sociální programy),budou s vysokou pravděpodobností generovat inflační tlaky dlouhodobě. Uněkterých faktorů aktuálně ovlivňujících inflaci je vysoký stupeň nejistoty ohledně jejich dalšího působení. V první řadě jde o možnost, že dojde k dlouhodobějšímu nesouladu mezi poptávkou a nabídkou, tedy že produkce nebude dostatečná na to, aby uspokojila nabídku, což povede k poptávkové inflaci. Podle našeho názoru sice tento faktor má aktuálně určitý podíl na rychlejším růstu cen, ale pouze kvůli specifickým vlivům spojeným s dopady epidemie.
Na jedné straně došlo k narušení kontinuity výroby, která je pro mnoho odvětví významná a odstranění těchto dopadů bude nějako dobu trvat, na druhé straně znamenalo zmírnění protipandemických opatření obrovský narůst poptávky, především v USA. Vzhledem k nákupním vlnám v USA je místní zrychlení růstu cen možno považovat za ještě poměrně mírné. Evropu tento efekt patrně ještě čeká, i když zde bude mírnější, protože bude chybět přímý vládní stimul pro domácnosti. Odložená spotřeba a úspory by však na zvýšení spotřeby měly stačit. Tato mimořádná poptávka je však prakticky jistě dočasná, po jejím skončení by se měla spotřeba vrátit na úroveň před pandemií, kdy produkční kapacity stačily poptávku uspokojovat zcela bez problémů. Nepočítáme s podstatnou deglobalizací, spíše s diverzifikací kvůli snaze zmírnit příliš velkou závislost na čínské produkci. Potenciální problém představují mzdové tlaky kvůli aktuálnímu přebytku poptávky nad nabídkou na americkém trhu práce, ale tuto situaci by mělo řešit postupné zrušení mimořádných podpůrných opatření a celková normalizace chodu společnosti. Nelze však vyloučit strukturálně podmíněný růst NAIRU (bezinflační míry nezaměstnanosti). Tlaky na růst mezd však mohou jen urychlit již tak jasný nástup robotizace. Inflace po normalizaci situace podle našeho názoru bude poněkud vyšší než před epidemií, ale toto zvýšení bude mít daleko k nadměrnému růstu cen. Zda se situace začne opravdu zklidňovat, by mělo být jasnější během několika příštích měsíců.
To, na jaké rovnovážné úrovni se inflace usadí, se ovšem dozvíme až v horizontu několika let, kdy doznějí všechny důsledky nejhoršího ekonomického šoku od druhé světové války. Z hlediska vývoje měnové politiky hlavních centrálních bank bude tedy kritický především letošní podzim. V té době už by mělo být jasnější, jakým směrem se inflace vydala a centrální banky budou muset k tomuto vývoji zaujmout stanovisko.Buď potvrdí, že v souladu s jejich očekáváním dochází k zmírňování přechodně zvýšených inflačních tlaků a že tedy mohou pokračovat v pouze velmi pozvolném zmírňování podpory ekonomik nebo budou muset razantně změnit kurz a přejít k rychlému utahování měnové politiky, což by mělo velmi podstatné dopady na ekonomiky i finanční trhy.