Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Inflace dále zrychluje

PPF banka

30/12/2021 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Hospodářství pokračuje v solidním růstu, přestože obavy z dopadů vyšší inflace vedly k poklesu spotřebitelské důvěry. Na maloobchodních tržbách se tento pokles však zatím nijak neprojevil. Pokračuje také dobrá výkonnost výrobního sektoru, jak potvrdila data o průmyslové výrobě i o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, a to navzdory přetrvávajícím problémům se subdodávkami.

Data z trhu práce se zlepšila, když po několika zklamáních konečně skutečnost překonala očekávání. Situace na trhu práce je však stále velmi napjatá. Pokud se nezačne rychle zlepšovat, hrozí zesílení tlaku na růst mezd a následně vznik mzdově-inflační spirály. Problémem zůstává inflace: zrychlila a dokonce překonala očekávání.

Ekonomická aktivita

V říjnu se očekávalo vytvoření 450 000 pracovních míst, přičemž vytvořeno jich bylo 531 000. Navíc byl výrazně směrem vzhůru revidován i předchozí údaj. Míra nezaměstnanosti pokračovala v poklesu ze 4,8 % na 4,6 %. Počet nabízených pracovních míst zůstává z historického hlediska velmi vysoký, další růst se však zastavil. Přes horšící se spotřebitelskou důvěru pokračovaly maloobchodní tržby v růstu.

Spotřebitelskou důvěru snižuje vysoká inflace, proto se pokles mnohem více projevuje u indexu spotřebitelské důvěry michiganské univerzity než u indexu spotřebitelské důvěry Conferenceboard, který je citlivý spíše na situaci na trhu práce. Pokud inflace zůstane vysoká a především pokud porostou inflační očekávání, může to výrazně ovlivnit spotřební chování Američanů. Průmyslová produkce se po zaváhání v září vrátila k silnému růstu. Na sílu výrobního sektoru ukazuje i solidní růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby očištěných o dopravní a vojenskou techniku.

Tržní inflační očekávání klesají.

Inflace a centrální banka

Inflace stále nevykazuje tendenci ke zmírňování, v říjnu naopak ještě zrychlila, a to jak celková, tak jádrová. V silném růstu pokračují ceny energií a potravin. Růst cen zboží předbíhá růst cen služeb. Stále sice hrají významnou roli jednorázové faktory, ale už lze zřetelně pozorovat plošné zrychlování růstu cen hlavně u zboží.

Roli přitom hraje trvající přetlak poptávky kvůli nižší produkční kapacitě způsobené problémy v dodavatelsko-odběratelských vztazích i trvajícími logistickými problémy v důsledku pandemie. Producenti tak mají větší prostor pro zvyšování cen a stále více ho využívají. Ze záznamu z posledního zasedání FOMC plyne, že si to jeho členové v rostoucí míře uvědomují, takže utahování měnové politiky může už brzy zrychlit.

Klesá ale i spotřebitelská důvěra.

Rizika

Nejvýznamnějším rizikem je možnost, že by Fed mohl být vývojem inflace přinucen podstatně změnit svoji měnovou politiku. Pokud by byl nucen přiznat, že se mu inflace vymyká zpod kontroly, a že tedy bude muset urychleně zpřísňovat měnovou politiku, znamenalo by to zásadní otřes především pro finanční trhy, ale také značné potíže pro reálnou ekonomiku, především pro zadlužené subjekty.

Zároveň by to bylo významným impulsem pro světové finanční trhy: obzvlášť by utrpěly rozvíjející se trhy, včetně české koruny. Pandemie covidu-19 bohužel nadále trvá a nová nebezpečně vyhlížející varianta omikron z Jihoafrické republiky hrozí dalším zkomplikováním situace. Kombinace zrychlující inflace a nové silné vlny pandemie spojené s obnovením přísných restrikcí by jak pro americkou, tak pro světovou ekonomiku znamenala po extrémním propadu ve druhém čtvrtletí minulého roku další silný šok, tentokrát však už do značně oslabené ekonomiky.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz