Dopady cel na Evropu
Pro země Evropské Unie je z hlediska zahraničního obchodu nejdůležitější obchod s ostatními zeměmi EU. Do USA směřuje necelých 9 % celkových exportů. Vzhledem k otevřenosti EU a její závislosti na zahraničním obchodu to ale není úplně málo. Na rozdíl od uzavřenějších Spojených států, kde podíl zahraničního obchodu na HDP představuje 25 %, se v EU tento podíl vyšplhal již na 96 %. Případné omezení zahraničního obchodu s USA by tak pro Evropu bylo nepříjemné, ovšem nikoliv v takové míře, jako pro samotné Spojené státy. Navíc slibované fiskální výdaje na obranu a v případě Německa uvolnění dluhové brzdy a založení infrastrukturního fondu by mohlo negativní efekt cel vykompenzovat. Stejně jako v případě USA je ale kvantifikace dopadů cel velice obtížná. Odhady renomovaných institucí se liší, ale velikost dopadu do HDP by se podle většiny z nich měla pohybovat mezi 0,2 až 0,3 pb v letošním a příštím roce, přičemž nejcitlivějšími zeměmi by mělo být Německo, Irsko a Itálie. Tyto odhady vycházejí samozřejmě z předpokladu, že nedojde k odvetným opatřením. Dohodnutá odvetná opatření ve formě 25% cel na cílené produkty od některých potravin, přes určité druhy make-upu až po uhlí a ocel byla stejně jako americká reciproční cla odložena o 90 dnů.
Dopady do inflace ale v případě Evropy nejsou jednoznačné ani svým směrem. Samotné zvýšení cel na dovozy do USA může například kvůli odvetným opatřením nebo problémům v dodavatelských řetězcích krátkodobě inflaci zvýšit, ale v delším horizontu by mohly převládnout dezinflační faktory, jako jsou nízké ceny ropy v důsledku celosvětového poklesu růstu, slabá domácí i zahraniční poptávka a v neposlední řadě možný přesun levného zboží zejména z Číny, která bude hledat nová odbytiště mimo USA. ECB se stejně jako Fed nachází v ne zcela komfortní situaci. Dočasné zvýšení inflace po zkušenostech z let 2021 a 2022 nebude chtít podceňovat, na druhou stranu nebude chtít ani příliš přísnou měnovou politikou ohrozit křehké oživení zemí eurozóny. Trh se aktuálně více obává slabé ekonomiky než případných inflačních tlaků a počítá s tím, že se depozitní sazba dostane ještě v letošním roce pod 2 %. I když tuto možnost vyloučit nelze, my se stále kloníme spíše ke scénáři, kdy základní depozitní sazba bude na konci letošního roku na 2 %.
Dopady na ČR
Česká ekonomika je na zahraničním obchodě životně závislá. Podíl zahraničního obchodu na HDP dosahuje 133 %. Rozhoření celosvětových obchodních válek by tak pro ni bylo krutou ránou. To je ale v současné situaci málo pravděpodobný scénář a pohled na vzájemný obchod s USA, který v roce 2024 dosáhl pouhých 2,6 % z celkového zahraničního obchodu z Česka, signalizuje, že by Česká republika americká cla mohla přečkat relativně dobře. Bude ale hodně záležet na tom, jak se s cly vyrovná Německo, hlavní obchodní partner České republiky a zároveň nejvíce ohrožená země z celé EU díky obchodním kontaktům s USA. Zdražení vývozů do USA bude mít za následek pokles poptávky po evropském zboží v USA. Pro českou ekonomiku jsou klíčová cla na automobily, která nejsou zahrnuta do 90denního odkladu a zřejmě vydrží delší dobu. Podíl automobilového průmyslu na HDP je okolo 4 % hrubé přidané hodnoty, ale s navazujícími odvětvími je jeho podíl zhruba dvojnásobný. Okolo 80 % výroby jde na export, z toho 30 % do Německa, které je z evropských zemí nejvíce závislé na vývozu do USA. Stejně jako u ostatních zemí i u ČR platí, že nová cla na dovozy do USA budou mít negativní dopad na ekonomiku, ale jeho kvantifikace je velice obtížná. Zatím se zdá, že by dopad měl být stejně jako v celé EU v řádu desetin procentního bodu.
Dopady na inflaci jsou ještě méně zřetelné a není jasný ani směr. Pro ČR platí to stejné jako pro EU (viz výše). Navíc by se na inflaci mohla projevit i změna kurzu.