Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Indie
Indie

Centrální banka (RBI) nadále drží stabilní sazby

PPF banka

7/4/2021 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Výkonnost indické ekonomiky se zvyšuje, ale stále nedosahuje normální úroveň, takže nadále je potřebná podpora uvolněné měnové politiky. Na druhou stranu došlo ke zmírnění inflačních tlaků vyvolaných problémy  na straně nabídky a zvýšená spotřeba se zatím promítá do růstu cen jen omezeně. Centrální banka tedy může pokračovat v podpoře ekonomiky. Rizikem je, že kombinace dalšího růstu poptávky a tlak na ceny vstupů mohou vést k akceleraci inflace.

Aktuální hodnoty inflace a především relativně vysoká jádrová inflace nedávají centrální bance velkou rezervu. Je proto potřeba počítat s možností, že v poměrně dohledné budoucnosti bude muset centrální banka přistoupit k utažení měnové politiky. Konsenzus analytiků momentálně počítá s dlouhým obdobím stabilních sazeb, podle našeho názoru se to však může rychle změnit. Růst sazeb v letošním roce je podle našeho názoru pravděpodobnější než jejich stabilita. S dalším poklesem se nedá počítat ani v případě opětovného zhoršení pandemie.

Počty diagnostikovaných případů začaly zrychlovat

V březnu, a to především v jeho druhé polovině, začal po poklesu trvajícím od září minulého roku opět stoupat počet diagnostikovaných případů (v týdnu končícím 21. březnem 309 087 nově diagnostikových případů, týden před tím 210 544). Protože očkování ještě ani zdaleka není ve fázi, kdy by zajistilo kolektivní imunitu, hrozí opětovné zpřísnění restrikcí s negativními dopady na ekonomiku. Nemělo by však jít o podobně přísná opatření jako v loňském roce, spíše o cílená opatření k ochraně zranitelných především starších lidí. Dá se také očekávat, že opatření budou přijímána lokálně podle potřeby, ne celostátně jako loni. Že k lokálnímu zpřísňování opatření už dochází, ukazuje růst stringency indexu, který ukazuje sílu restrikcí. Očkování je sice masové a postupuje relativně rychle (k 21. březnu bylo naočkováno 44,6 milionu lidí, týden před tím 29,7 milionu), ale vzhledem k lidnatosti Indie to zdaleka nestačí. Rychlé indikátory však zatím potvrzují pokračování silného oživení výrobního sektoru (silný růst spotřeby elektrické energie). Oživení ve službách však zaostává a zhoršení epidemiologické situace toto zaostávání jen zvýrazní.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz