HDP ve čtvrtém čtvrtletí pokračoval v zotavování z propadu ve druhém čtvrtletí
Ve čtvrtém čtvrtletí rostlo HDP o 0,4 % meziročně po meziročním poklesu o 7,3 % v předchozím čtvrtletí. Nejvíce byly restrikcemi postiženy služby, které ve čtvrtém čtvrtletí klesaly meziročně stále o 7,7 %. I tak jde o podstatné zlepšení, protože ve druhém čtvrtletí služby meziročně klesaly o 47,6 %. Zpracovatelský průmysl se dostal do lehkého plusu (1,6 % r/r). Dařilo se výrobě elektřiny, stavebnictví a finančním službám. Všechny tyto sektory rostly o více než 6 % r/r. Osobní spotřeba zůstala v mírném minusu (-2,4 % r/r), zatímco fixní investice už rostly o 2,6 % r/r.
Tempo poklesu exportu se zrychlilo na 4,6 % meziročně po poklesu o 2,1 % ve třetím čtvrtletí. Importy naopak klesaly podstatně mírněji o 4,6 % meziročně po poklesu o 18,2 % v předchozím čtvrtletí. To vedlo k prakticky nulovému (0,1 pb) příspěvku čistého zahraničního obchodu k HDP po tom, co ve třetím čtvrtletí čistý zahraniční obchod přispěl 3,1 pb. Pokračující oživování domácí poptávky spolu s růstem cen komodit, především ropy, patrně povede k negativnímu příspěvku zahraničního obchodu v dalších čtvrtletích.
Mezičtvrtletní údaje ukazují, jak rychlým tempem se indická ekonomika vzpamatovává z extrémního propadu ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba rostla po mimořádném propadu ve druhém čtvrtletí o 39,6 % především ve třetím čtvrtletí bezprostředně v reakci na uvolnění mimořádně tvrdých restrikcí o 58,9 % mezičtvrtletně. Ve čtvrtém čtvrtletí její růst podstatně zpomalil na 13,7 % mezičtvrtletně.
Pokud se situace bude vyvíjet pozitivně a bude se dařit zvládat epidemie, díky čemuž budou moci být uvolněny ve větším rozsahu i služby, lze očekávat ještě jeden výrazný skok osobní spotřeby směrem nahoru. Fixní investice ve druhém čtvrtletí poklesly také výrazně, ale přeci jen méně než osobní spotřeba (-29,8 %). Zotavení je zde rovnoměrnější, když ve třetím čtvrtletní rostly o 20,1 % a ve čtvrtém o 18,4 %.
Ekonomika by měla pokračovat v oživování, přispět by k tomu měla i výraznější podpora ze strany vlády. Záležet bude samozřejmě především na vývoji epidemie, a tedy také na úspěšnosti očkování. Pokud se bude dařit epidemii zvládat, bude ke zrychlování přispívat zejména osobní spotřeba a u ní především služby, které by se měly postupně normalizovat.
Jako jinde ve světě i v Indii se dá očekávat efekt odložené spotřeby, i když ne tak výrazný jako ve vyspělých státech. U meziročních čísel bude hrátvelkou roli efekt základny, růst za první a zejména druhé čtvrtletí tedy bude extrémní. Velmi solidní však bude díky tomuto efektu i meziroční růst.