Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Didier Stoessel: rozhovor pro Frankfurter Allgemeine Zeitung

PPF a.s.

24/8/2023 | 6 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Investiční skupina PPF je významným akcionářem společnosti ProSiebenSat.1. Její hlavní investiční ředitel a člen vedení, Didier Stoessel, říká, jak časově náročná je pro něj tato investice PPF do přední mediální společnosti s potenciálem oslovit až 100 milionů diváků v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Rozhovor vyšel v deníku Frankfurtet Allgemeine Zeitung v pátek 25. srpna 2023. Originální text v němčině najdete zde.

Před půl rokem jste vstoupili do ProSiebenSat.1. Od té doby se ztráta tohoto mediálního koncernu v pololetí zvýšila osminásobně, na 86 milionů eur, a cena akcií klesla téměř o 20 procent. Je to pořád dobrá investice?

Jsme dlouhodobí investoři. S nákupem akcií jsme začali brzy. Pro nás je tato pozice dnes v pořádku. To platí i pro tuto investici.

Jaký je váš dnešní podíl?

Zveřejnili jsme, že náš podíl v ProSiebenSat.1 překročil hranici 15 procent, ale neoznámili jsme překročení 20procentní hranice. To znamená, že máme podíl mezi 15 a 20 procenty.

Nakupujete akcie v současné době?

V tuto chvíli nechystáme žádné další oznámení v tomto směru, jsme spokojeni s tím, co máme nyní.

Někteří investoři spojují s aktivitami v mediální oblasti i určité politické záměry. Platí to i pro PPF?

Ne, v tom máme zcela jasno. Podívejte se na naši Central European Media Enterprises, která provozuje televizní stanice v pěti zemích východní, střední a jihovýchodní Evropy. Zaručujeme absolutní nezávislost zpravodajských redakcí. Nezávislá žurnalistika je hodnotou sama o sobě, a za tou si pevně stojíme.

Nebyli jste přijati (v ProSieben) s otevřenou náručí, a to ani ze strany většinového vlastníka MFE (Media For Europe), společnosti zesnulého bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, která v ProSiebenSat.1 vlastní 28 procent.

Je jasné, že lidé v ProSieben byli zpočátku překvapeni a říkali si: „Kdo to asi je?“ Vysvětlili jsme jim, jaké jsou naše záměry. Ve všech zemích, kde působíme, se vždy snažíme vycházet dobře se všemi stakeholdery. Pro nás jako investora působícího na globálních trzích je reputace nesmírně důležitá. Řeknu to takto: kdo chce patřit mezi blue chip, musí se tak chovat. Nejsme tu pro to, abychom dělali potíže, ale abychom pomáhali.

Momentálně je tedy vše v pořádku?

Dnes je naše vzájemné jednání přátelské a konstruktivní. Máme svou zástupkyni v dozorčí radě, což by měl, doufejme brzy, potvrdit příslušný obchodní soud. Všichni ostatní tuto volbu přivítali. MFE má dva zástupce v dozorčí radě, my jednoho. Tečka.

Změní něco Berlusconiho smrt?

Na to se musíte zeptat MFE. My jsme spokojeni tam, kde jsme dnes. Vnímáme to tak, že máme dobrou pozici.

PPF vlastní aktiva ve výši 40 miliard eur a investuje do mnoha oblastí, jako jsou finanční služby, telekomunikace, online obchod, nemovitosti, strojírenství a výroba kolejových vozidel, dokonce i pronajímání jachet. Jak do toho pasuje televizní stanice?

Nejprve je třeba říct, že jsme globální investiční společnost v rodinném vlastnictví, s konzervativní, ale jasnou investiční filozofií. Nejjednodušší popis je: trpělivý dlouhodobý investor, který rád investuje do fragmentovaných růstových trhů, jež nabízejí příležitosti díky digitalizaci a jsou udržitelné a šetrné ke klimatu.

Což nutně nevede k médiím…

Investujeme do médií, protože věříme, že tomuto segmentu a tomuto trhu dobře rozumíme. A vidíme, že se „konzumace“ videa všude na světě zvyšuje. Videa můžete sledovat v kteroukoli denní či noční hodinu a na nejrůznějších zařízeních. Máme různé typy obsahu a technické možnosti, díky nimž můžeme uspokojit požadavky spotřebitelů kdekoli a kdykoli. Musíme to jen zpeněžit, monetizovat. Jsou zde obrovské možnosti a velkolepé příležitosti.

Nebojíte se Amazonu, Netflixu a jim podobných?

Jsou to fantastičtí konkurenti. Ale natočí třeba Netflix v Německu či Rakousku pořad Svět modelingu, jako to udělala ProSieben s Heidi Klum? Pravděpodobně ne.

Jejich velikost vás neděsí?

Velikost v tomto oboru znamená hodně, ale lokání obsah, živý obsah je mnohem důležitější. Lidé chtějí zprávy a příběhy ze svého života, ze svého prostředí či regionu, ve svém jazyce. V to pevně věřím. Proto se s takovým nadšením angažujeme v mediálním byznysu. A sledujeme mnoho trendů. ProSieben Sat.1 vysílá pouze v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Ale my prostřednictvím našich médií působíme v mnoha dalších regionech a máme odborné znalosti v digitalizaci a telekomunikacích. Právě jsme například získali podíl v největší a rychle rostoucí skandinávské streamovací platformě Viaplay.

Ani u velkých poskytovatelů streamingu není všechno zlato, co se třpytí. Pokud se i oni již dostávají do problémů, co to znamená pro ostatní streamovací služby?

Mnoho velkých streamovacích platforem právě prodělává stovky milionů dolarů. Provozovatelé streamovacích služeb by měli myslet na to, že budou muset zvýšit ceny. Platformy budou požadovat 20 až 25 eur měsíčně. To je příležitost pro ostatní poskytovatele. Jsem si jistý, že tradiční...

…bezplatná a z reklamy financovaná…

…lineární televize má velký tržní potenciál pro monetizaci svého obsahu.

Jak ale ukazují finanční a obchodní výsledky, společnosti ProSiebenSat.1 se to zatím dostatečně nedaří. Co se s tím dá dělat?

Samozřejmě nejsme nadšeni, to jistě ne. Ale jsme velmi spokojeni s tím, co se podařilo za posledních šest měsíců. V tuto chvíli je dobrou zprávou, že všichni akcionáři mají jeden cíl, a tím je zajistit, aby se ProSiebenSat.1 vrátila na vítěznou vlnu. Na druhou stranu musíme přiznat, že televize, stejně jako celé odvětví, v současné době pracuje ve velmi obtížném prostředí.

Co to znamená?

Všichni musí táhnout za jeden provaz a ze všech sil podporovat představenstvo. Je potřeba pomoct tak, aby se společnost dostala z nejhoršího.

Je to výzva, nebo popis situace?

Všichni jsou na jedné lodi. Také strategie, kterou představil náš CEO Bert Habets, je nyní jasná.

Tedy oznámení o zrušení 400 pracovních míst a slib, že se konečně podaří zprovoznit streamovací platformu Joyn?

Samozřejmě je velký rozdíl mezi prezentací strategie a její následnou realizací. Realizace vyžaduje řadu jednotlivých kroků. Musíte znovu dát dohromady příslušné týmy, je potřeba zlepšit výkonnost televizních kanálů. Je jasné, že monetizace obsahu ve všech médiích musí být atraktivnější. Stejně tak je jasné, že celý proces digitalizace za posledních pět let příliš nepokročil. To je teď třeba urychleně dohnat, to je každému jasné. Každý ví, co se musí stát a že je to opravdu nevyhnutelné.

Na pokusy teď asi není moc času...

Teď bude záležet na příštích, řekněme, pěti, šesti měsících. Potom uvidíme, jak se bude vyvíjet německý reklamní trh. Také je třeba zlepšit obsah. Něco takového se nestane přes noc. K tomu je třeba mít správné lidi a podrobný akční plán, který bude vedení, doufejme, schopno realizovat. Počkejme teď šest měsíců a potom si o tom můžeme znovu popovídat.

To není dlouhá doba.

Šest měsíců může být dlouhá a zároveň velmi krátká doba. Ale musí stačit na to, abychom se soustředili a zaměřili své síly na nové nastavení programové struktury v roce 2024. Náš obsah musí lidi potěšit, inspirovat je a dojímat, to je důležité.

Generální ředitel Habets má vaši plnou důvěru?

Má plnou důvěru a stoprocentní podporu. Jako generální ředitel RTL Nederland odvedl velmi přesvědčivou práci. Digitální transformace, kterou provedl, byla velmi úspěšná. Ale samozřejmě, nyní nemáme 20 milionů, ale 80 milionů potenciálních zákazníků, bude tedy nutný ještě jeden kvalitativní skok. Velmi záleží na tom, jak bude schopen plánovanou koncepci dobře realizovat. To je pro ProSiebenSat.1 klíčové.

Stanice se potýkala se spoustou problémů: odložená prezentace ekonomických výsledků, ztráty, odchody z nejvyššího vedení, propouštění. Očekávali jste takový průběh restrukturalizace?

Než jsme koupili první akcii, podrobně jsme si společnost prověřili. Analyzovali jsme všechny segmenty, porovnávali jejich reklamní časy a tak dále. A nebyli jsme překvapeni. Ale teď jde o to, abychom nabízeným obsahem vydělávali peníze na všech kanálech. A to se nepodaří, když budeme vyčkávat a přihlížet.

To vyžaduje investice, nikoli majitele, kteří očekávají rychlé dividendy.

Společnost k tomu samozřejmě potřebuje investice. Část zisku, kterého v budoucnu dosáhne, bude muset reinvestovat. To víme. Mluvíme zde o dlouhodobé investici. Vidíme však velký potenciál, až bude provedena nezbytná restrukturalizace. Úspěch či neúspěch ProSiebenSat.1 a všech ostatních mediálních domů v Evropě bude záviset na tom, jak a zda budou schopny distribuovat a prodávat svůj obsah ve větší míře než dnes. A v tom budou hrát rozhodující roli poskytovatelé telekomunikačních služeb. I to je obor, kterému rozumíme.

Rozhovor vedl Andreas Mihm.

https://zeitung.faz.net/faz/finanzen/2023-08-25/natuerlich-sind-wir-nicht-begeistert/930319.html

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz