Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Hospodářské noviny: Naše generace dělá chybu, že kritizuje ty mladé. Občas by mohla zkusit jim víc porozumět, říká šéf PPF Šmejc

PPF a.s.

22/5/2024 | 15 minut čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Před dvěma roky se finančník Jiří Šmejc stal generálním ředitelem skupiny PPF a nyní největší tuzemská soukromá firma sklízí výsledky jeho snažení. Šmejc postupně realizuje strategii vytyčenou ještě zakladatelem Petrem Kellnerem – v Asii rozprodal většinu částí globální splátkové společnosti firmy Home Credit, zavřel aktivity v Rusku a skupinu nasměroval víc do investic na západních trzích.

PPF oznámila, že loni vykázala historicky nejvyšší zisk, pokud pomineme rok 2008, kdy měla mimořádný příjem z prodeje České pojišťovny. Čistý zisk za loňský rok byl téměř 1,5 miliardy eur (37 miliard korun), tedy téměř devítinásobek slabého zisku z předchozího roku, kdy se firma vzpamatovávala ze ztrát v Rusku.

Šmejc na setkání s novináři řekl, že výkonnost byznysů se zlepšila napříč celou skupinou. Sumou 540 milionů eur do zisku přispěla telekomunikační divize, finanční služby, kam patří i PPF Banka a Air Bank, vygenerovaly 580 milionů eur. Pomohly také příjmy z prodeje Home Creditu na Filipínách a v Indonésii.

„Už před relativně dlouhou dobou jsme deklarovali, že odcházíme z Asie. Říkali jsme, že to uděláme bez hysterie, tak aby nám to dávalo finančně smysl, což se podařilo. A důvod je velmi jednoduchý: když vidíme deglobalizační trendy v celém světě, tak máme pocit, že být investorem v Asii je něco jiného dnes než před deseti lety. Bohužel jsme byli oba – já a Petr Kellner – velkými fanoušky globálního světa a ten svět se rozdrolil,“ řekl Šmejc. Dodal, že firma v poslední době udělala „relativně hodně nových dealů, které zakládají i dobrý potenciál do budoucna“. 

Pod Šmejcovým vedením musela PPF udělat řadu těžkých rozhodnutí. Spěšný odchod z Ruska kvůli sankcím a válce na Ukrajině skupinu předloni stál asi 1,2 miliardy eur. Firma, jejíž aktivity sahají od telekomunikací (skupina Cetin a operátor O2), televize a médií (holding CME) až po biotechnologie (Sotio) či nemovitosti, si také prošla změnami kvůli smrti zakladatele Kellnera v roce 2021. Vdova Renáta Kellnerová společně s dětmi rodinné impérium převzala a aktivně se zapojila do rozhodování. Z firmy vyplatila Kellnerovy nejvěrnější spolupracovníky a dlouholeté akcionáře Ladislava Bartoníčka a Jeana-Pascala Duvieusarta a rozloučila se i s dalšími členy někdejšího vedení, například s exministrem Vladimírem Mlynářem.

Kellnerová také loni na podzim oznámila, že rodinný majetek, včetně PPF, zastřeší pod „superholding“ Amalar, a také vytvořila pětičlenný poradní sbor rodiny, jehož součástí je nejen Šmejc, ale i nový partner Kellnerové, právník a investor Tomáš Otruba. Rodině je také k dispozici tříčlenný tým expertů na vyhodnocování investičních příležitostí.

Šmejc, který řekl, že má s Renátou Kellnerovou pravidelné konzultace o směřování skupiny, má též dohodu o možnosti koupit až desetinu skupiny, pokud splní dohodnuté byznysové cíle.

Pravidelné výroční setkání Šmejce s ekonomickými novináři je příležitostí nahlédnout do strategie firmy, která se v minulosti vyznačovala spíš tajnůstkářstvím a zdrženlivým vztahem k médiím. Šmejc na něm odmítl představu, že nyní už firma nedělá velké nákupy, že spíš jde o prodeje. Poukázal například na loňskou investici do původně polské společnosti InPost, kde má firma minoritní podíl za 2,2 miliardy eur. InPost provozuje samoobslužné schránky a logistiku pro internetové obchody a PPF sází na to, že firma se stane jedničkou ve Velké Británii, Francii, ve Španělsku a v Itálii. „Věříme, že ta firma má velký potenciál, koneckonců zatím nám jak vývoj hospodaření, tak i ceny na burze dávají za pravdu,“ řekl.

Podobně v západní Evropě PPF investovala do oslabené švédské mediální firmy Viaplay, kde stojí za její reorganizací. Pokud bude „uklízení“ ve Viaplay zdárně pokračovat, představuje podle Šmejce „velmi zajímavý potenciál pro vytvoření zisku do budoucna“.

Šéf PPF také potvrdil strategii investovat na západních trzích, hlavně v Evropě do oborů, kterým PPF rozumí – do médií, telekomunikací, finančních služeb a do podniků spojených s e-commerce.

Investice do firem obchodovaných na burze ale budou strategické, spíš než jen portfoliové. Šmejc zopakoval, že PPF tyto firmy chce ovlivňovat a „být hráčem u stolu“.

Nyní se skupina také posouvá k tomu, že využije svých firem ke společnému oslovování zákazníků. Spouští novou obchodní platformu jménem Unity, přes kterou chce posílit kombinovaný prodej, například služeb Air Bank, O2 či Voyo.

Už loni klienti Air Bank dostali slevu, pokud souběžně využívali služby operátora O2. Nyní se nabídka bude rozšiřovat na produkty firem ze skupiny, v úvahu připadá například i zapojení vyhledávače cen Heureka.cz. Model je podle Šmejce také použitelný v zahraničí.

Co ještě řekl Jiří Šmejc na setkání s novináři:

„Četl jsem v různých článcích komentáře, že PPF dneska už nedělá velké dealy jako v minulosti, a když, tak jsou to spíš exity. Když se ale podíváte na to, jaká je naše dnešní expozice v InPostu, je to 2,2 miliardy eur. To je určitě největší transakce, co tu kdy kdo udělal. Věříme, že ta firma má velký potenciál, koneckonců zatím nám jak vývoj hospodaření, tak i ceny na burze dávají za pravdu.“

„Vypíchnul bych i transakci Viaplay, protože se tam ukázalo, že pořád jsme schopni jít hladově za nějakým výsledkem a udělat transakci, která je kreativní, která na první pohled možná vypadá obyčejně, ale rozhodně obyčejná není.“ Podařilo se vyjednat „složitou restrukturalizaci“, jejíž součástí je „částečné odpuštění dluhů, částečná rekapitalizace dluhů, nová rekapitalizace“.

„Třetí věcí je superkomplexní transakce“, při které došlo k prodeji části telekomunikační divize investorům z Emirátů – skupině e&.

Reakce na otázku, proč v prodeji podílu v telekomunikační skupině PPF investorům z Emirátů nebyla zahrnuta i česká telekomunikační aktiva:

„Transakce byla tak strukturovaná, protože jsme měli pocit, že bychom se měli snažit rebalancovat portfolio. Měli jsme pocit, že s růstem aktiv na Balkánu už tam máme relativně velkou koncentraci, takže pro nás bylo zajímavé tu koncentraci trošku zmenšit. Zároveň nám to dává šanci případně doinvestovat na Balkánu v jiných oblastech. 

Proč jsme neprodávali (telekomunikační aktiva) v Česku, má jednoduchý důvod. Tady máme naprosto unikátní situaci, kde jsme v mnoha odvětvích lídry, takže se to dá propojit do unikátního ekosystému a vybudovat propojení , o které se vlastně ještě nikdo na světě nepokusil.“

„Na začátku je vždy složité vysvětlit těm firmám, že není důležité, jestli ony konkrétně vydělají víc nebo méně, nebo zda jejich sestra vydělá víc nebo méně, ale že je důležité, že skupina jako celek vydělá dohromady víc. A také zákaznická zkušenost, kterou můžete nabídnout takto sdíleným zákazníkům, je výrazně lepší. To se dělá daleko líp na začátku, když to vyvíjíte, když to stoprocentně vlastníte.“  

K zisku minoritního podílu v InPost: 

InPost také nabízí to, „co je jedna z věcí, které máme mezi našimi čtyřmi investičními principy, tedy ekonomiku z rozsahu. Letos InPost dodá více než miliardu balíků. Pro nás dává smysl se soustředit na to, aby ta firma uspěla na těch velkých trzích, spíš než tříštila pozornost na těch malých“.

Jiří Šmejc (52)

Generálním ředitelem (CEO) skupiny PPF je od června 2022. S Petrem Kellnerem se potkal během investice do TV Nova. Televizní firmu pak ovládli a v roce 2005 prodali. Šmejc poté získal minoritní podíl v PPF, který později vyměnil za podíl v Home Creditu. Home Credit také roky vedl.

Realizuje i vlastní investice, prostřednictvím skupiny Emma Capital. Touto cestou investoval do různých loterijních firem, v minulosti i do Sazky. Také má podíl v chorvatské sázkové kanceláři Super Sport a aktiva v rumunské a moldavské energetice.

O Unity, nabídce kombinovaných služeb, která má přitáhnout klienty: 

„Díky spojené nabídce služeb O2 a Air Bank, což bylo to první, co jsme uvedli na trh, přišlo loni do Air Bank 80 nebo 100 tisíc nových zákazníků. Stejně tak se Air Bank dnes stává jedním z nejdůležitějších distribučních kanálů pro O2. A výsledky jsou dokonce lepší, než jsme čekali.“

Pro zákazníky má být Unity „kombinace zákaznických zkušeností i nějakých materiálních výhod. Když u uživatelů Unity měříme jejich NPS (net promoter score – hodnocení spokojenosti zákazníků – pozn. red.), tak vychází asi 88, což v podstatě znamená, že ti lidé to milují. Skóre už skoro nemůže být lepší.“ 

Kde jsou další možnosti takového propojování zákazníků:

„Dá se to určitě propojit například s Voyo. Má smysl se zamyslet, jak to propojit s Heurekou a jak nabídnout nějaké možnosti. Do budoucna je jedna z úvah nabídnout ten systém i dalším firmám, mimo skupinu.“ Skupina PPF „má v Česku takovou sílu“, že už nyní mohou být možnosti propojení „pro zákazníky extrémně zajímavé, když se udělá správně zákaznická zkušenost. Já tlačím všechny do toho, abychom si zákazníky nekupovali, ale aby zákazníci řekli, že se jim zkrátka s námi líp žije, že zákaznická zkušenost je lepší.“  

O přenositelnosti takového modelu na jiné trhy: 

„Když ten systém bude úspěšný, není důvod, aby nebyl replikovatelný. Navíc výhoda je v tom, že když už ukážete úspěšnost toho systému, tak potom, když to replikujete, už nemusíte nutně všechno vlastnit. Máte už ten obchodní případ, který můžete ukázat partnerům, ukázat, že to takto funguje, že to dohromady dává smysl. Co se týče prodejnosti nebo neprodejnosti: vzhledem k tomu, jak PPF funguje a že poskytuje permanentní kapitál, o aktivech přemýšlíme dlouhodobě. To znamená, že neřešíme, jestli jsou okamžitě prodejná, nebo nejsou. Není to ve všech případech úplně to nejdůležitější. Druhá věc je, že to chceme dobudovat tak, aby to pro všechny ty firmy dávalo samostatně smysl, takže i  kdyby nějaká do budoucna byla prodána, tak dává smysl v tom systému zůstat. Z hlediska celkového stavu by to nemělo znamenat omezení prodejnosti těch firem.“ 

„Když se nám to podaří v Česku postavit dobře – a zatím první kroky vypadají velmi nadějně – , tak jsme schopni to replikovat v zahraničí, i když nebudeme my sami vlastnit všechny ty kusy toho systému.“

O investování v Evropě, kterou někteří investoři vnímají jako region s menšími příležitostmi a přebujelou regulací:

„Z makroekonomického pohledu to určitě není nejvíc sexy místo na světě momentálně. Na druhou stranu, historicky lidé vytvářeli hodnotu a vydělávali na všech teritoriích, nehledě na makro. To by potom nikdo nemohl vydělat v Japonsku za posledních 20 let. Pro nás je to spíš o tom, že českému a evropskému prostředí rozumíme, cítíme se tady doma a prostředí je to určitě prediktabilnější než třeba asijské trhy.“ 

K situaci Home Creditu, kde zbývají už vlastně jen aktiva v Číně, Kazachstánu a v Česku a na Slovensku: 

„Český a slovenský Home Credit je dnes součástí Air Bank, to znamená že tam neuvažujeme o jakémkoli prodeji. Naopak jsme dokupovali na Slovensku klientskou bázi Cetelemu.“ 

„Zůstává Kazachstán a zůstává Čína. V Číně vedeme permanentně nějaké rozhovory směrem k prodeji, nicméně postup regulátora tam je tak složitý, že to trvá roky, než vám nějakou transakci schválí. Takže ano, máme konkrétní zájemce, pokud se podaří získat souhlas, tak Čínu prodáme, jak jsme deklarovali. Když se podíváte na váhu Číny v našich aktivech, je minimální.“

„Home Credit v Kazachstánu loni zaznamenal výrazný nárůst zisku, letos zisk asi dokonce vyroste ještě víc. Té bance se tam velmi daří. Nicméně platí to, co jsme deklarovali o ostatních trzích v Asii: dlouhodobě máme v úmyslu odtamtud odejít. Určitě ale nejsme v panice, že bychom potřebovali rychle utíkat. Vedou se nějaké rozhovory, když přijde nějaká zajímavá příležitost, budeme se o tom bavit.“ 

Nezvažuje PPF spojení svých dvou bank na českém trhu?

„To jsou úplně jiná zvířátka. Air Bank je retailová banka. PPF banka je velmi speciálně fungující banka, která využívá zaprvé velikosti skupiny, zadruhé využívá schopnosti lidí, kteří umí díky tomu, že je velmi štíhlá, velmi rychlá, správně vnímat příležitosti jak v práci s investováním do portfolia, tak v práci s korporátním portfoliem. Myslím si, že kdybychom se to snažili spojit, spíš bychom zabili obě dohromady, protože jsou jiné kulturně, synergie tam v podstatě skoro žádné nejsou.“

Jak se změnila práce Jiřího Šmejce se vznikem rodinného „superholdingu“ Amalar? Reakce na dotaz, zda se dostal pod „větší, sofistikovanější tlak akcionářů“? 

„Nevím o tom, že bych se dostal pod sofistikovanější tlak. Necítím se pod tlakem.“

Poradní výbor rodiny „pro mě funguje užitečně v tom, že při diskusích představuje takové druhé oči, které se dívají na rizika potenciálních transakcí ještě předtím, než dám finální strategické doporučení rodině“.

„Dynamika se nezměnila, zatím se nestalo, že bychom doporučovali nějakou transakci a rodina řekla ne, to se nám nelíbí. Vždycky jsme se domluvili, že co navrhujeme jako management, dává smysl.“ 

„Když se podíváte na transakce za poslední roky, tak pořád PPF umí být agresivní a umí udělat transakce, které se ti ostatní třeba báli udělat. Jako například InPost.“

„Už v minulosti jsem mluvil o tom, že chci, aby portfolio PPF bylo, řekněme, trochu klidnější než v minulosti. Prodáváme Home Credity v Asii, koupili jsme InPost, který je v Evropě, a taky růstová investice… Je to infrastruktura, je to neregulované a na úplně jiných trzích. Snažíme se opravdu, aby to portfolio vykázalo známky co nejlepší stability.“ 

O tom, zda se mohou mezi PPF a superholdingem některá aktiva přesunout, například nemovitosti:

„To se stát může. Třeba až doběhne transakce s investory z Emirátů, tak z toho dostaneme relativně hodně peněz, nějaké použijeme na investice, něco vyplatíme akcionářům. PPF v minulosti fungovala tak, že to byl zároveň investiční holding a zároveň family office. A dnes dává smysl, aby si PPF udržela to, co má z toho holdingu. Ale nemovitosti jsou spíš investice pro family office.“

O nedávno deklarovaném zájmu o banku Moneta ze strany UniCreditu. Reakce na dotaz, zda s UniCreditem PPF o prodeji svého téměř 30procentního podílu jedná:

„Oni deklarují zájem už relativně dlouhou dobu. Platí to, co jsem říkal o Monetě loni. Myslíme si, že Moneta je stabilní banka, jsme spokojení s jejím dividendovým výnosem. Zároveň, pokud by přišla nějaká neodolatelná nabídka, určitě bychom ji vážně zvažovali. Pokud nepřijde, tak nemáme problém tam zůstávat v pozici, v jaké tam jsme.“ 

O variantě, že by případný kupec Monety mohl získat též skupinu Air Bank:

„Určitě ne. Air Bank má před sebou ještě obrovský růst, takže to nedává smysl.“ 

„Air Bank svoji konkurenceschopnost ukazuje jak v parametru NPS, který sleduje spokojenost zákazníků, tak v tom, kolik reálně nabírá nových klientů, nebo v tom, jaký má podíl na trhu. Už dnes je v některých oblastech v podstatě lídr na trhu.“ 

Na dotaz, kde by měla být Air Bank za tři roky:

„Největší. To je šokující, co? Air Bank má pořád nálepku malé banky, protože se všichni na to dívají přes aktiva. A třeba podílem na trhu hotovostních úvěrů dělá Air Bank – spolu s Home Creditem a se Zonky – dohromady 25 procent nového objemu. Takže už je největší na trhu. Podíl na karetních transakcích má, jestli se nemýlím, 14 procent a každý měsíc roste. Když odhlédnete od portfolia hypoték –  od toho nahospodařeného minulými roky – a podíváte se na to, jak lidi dennodenně používají banky, na transakce, na to, jak využívají hotovostní úvěry – takové ty úvěry pro dennodenní používání – tak za tři roky může být Air Bank největší na trhu.“ 

K nedávným protestům novinářů v TV Markíza na Slovensku, která je součástí mediální divize PPF:

„Majitelé nezasahují ve prospěch slovenské vlády a nebudou zasahovat ve prospěch vlády. Majitelé budou vždycky tlačit na management a na naši ediční radu, aby striktně dohlížely na to, že máme objektivní a profesionální zpravodajství. To je celé. My se určitě nebudeme angažovat v tom, jak mají vypadat zprávy. My jen budeme chtít, aby nám manažeři garantovali, že zprávy budou objektivní. A na to máme určitý systém monitoringu. Nic jiného nás nezajímá.“

„Ještě je dobré říci, že kritika z opozice je jenom jedna strana mince, že úplně stejně tu televizi kritizuje vláda. To je docela signifikantní a té televizi to nedává zase tak špatnou vizitku.“ 

O plánech s biotechnologickou firmou Sotio:

„Během pár měsíců budeme mít dopracovanou nějakou strategii. V oblasti, ve které se Sotio pohybuje, můžete fungovat třemi způsoby: jako investor, který investuje i klinické zkoušky. Druhý je, že jste biotech firma, která se zaměřuje na preklinickou část a pak si hledá partnery pro tu další. A třetí, že jako investor sám hledáte programy, které vám připadají zajímavé, a investujete do nich. Sotio dělalo vlastně v minulosti všechny tři způsoby a my se teď bavíme o tom, jestli se má víc na něco soustředit.“ 

O tom, jak je ošetřen případný konflikt zájmů, pramenící z faktu, že Šmejc vlastní investiční skupinu Emma Capital:

„Je ošetřen tak, že se o tom vždycky pobavíme s Renátou Kellnerovou. Zaprvé je to dáno nějakou mojí vnitřní integritou. Zadruhé je to přirozeně dáno i velikostí investic. Transakce, které dělá PPF, mají jinou velikost než investice, které dělá Emma. To byl třeba případ Zásilkovny. Tam jsme se domluvili, že PPF stačí ta expozice, kterou má v InPostu, když bylo vidět, že to nebude úplně levná záležitost z hlediska ocenění.“

Na dotaz, zda atraktivita střední Evropy pro zahraniční partnery klesla s blízkostí války:

„Nemyslím si to. A co se týče Balkánu, tak tam dokonce myslím, že jsou teritoria, která jsou vnímaná vlastně pozitivněji než před válkou. Je zkrátka vlivem té války, že Evropa se snaží víc Balkán přitáhnout k sobě, takže naopak si myslím, že tam v některých teritoriích vlastně cítíme obrácený trend.“

O byznysovém prostředí v Evropě: 

„Evropská ekonomika, i místní, trpí v podstatě tím, že chybí delší politická vize, která by dávala možnost pro větší strukturální změny. Tím Evropa zaostává ve schopnosti inovovat a pokračovat do budoucna. V digitalizaci jsou ostatní dál než my tady. A stejně tak trpím tím, že se nám v Evropě chce míň a míň pracovat. Před Evropou stojí otázka, jak být efektivní, jak se posouvat dopředu a zároveň akceptovat, že lidé budou víc dbát na work–life balance a nebudou pracovat do úmoru.“ 

„Když třeba vybudujete nějakou firmu nebo ji výrazně zlepšíte, tak to má nějaký cíl. Máte nějaký důvod, proč to dělat. Mám pocit, že plno lidí ten důvod, jak fungovat, nemá. Překvapuje mě to, ale zároveň je to v podstatě logická změna, když společnost bohatne. Zároveň si myslím, že naše generace dělá chybu, že kritizuje ty mladé. Občas by mohla třeba zkusit jim víc porozumět.“ 

O dopadech umělé inteligence na byznys: 

„Umělá inteligence určitě může být dalším výrazným krokem k efektivitě. Tak jako byl internet game changer, umělá inteligence má možnost být také něčím takovým. Problém je v tom, že když se podíváte na ty algoritmy, které stojí za umělou inteligencí, tak jsou vlastně hrozně jednoduché a stupidní. Takže je to celé o tom, jak správně umíte nakrmit umělou inteligenci daty a správně pochopit, na co ji použít. A myslím, že o tom bude budoucnost. Pořád bude důležité, jestli máte nějaké industriální know-how, jestli umíte správně pochopit, kde a jak AI použít. Pak to může být velmi efektivní.“ 

Na otázku, zda by se PPF chtěla nějak angažovat v politice:

„My se snažíme být vždy apolitičtí. Já na to mám ten názor, že když se politiku snažíte jakkoli ovlivňovat, byť se sebelepšími úmysly, tak je to vlastně mafiózní chování. Když chcete politiku ovlivňovat, máte jít do politiky – jinak prostě musíte respektovat, že máte jeden hlas, tak jako všichni ostatní. Ano, můžete říkat v prostoru nějaké svoje názory, ale podle mě nemáte vzadu tahat za nitky.“

Autor: Marek Miler

Zdroj: bit.ly/jiri-smejc-HN

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz