Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Fed začne patrně zvedat sazby v březnu

PPF banka

7/2/2022 | 2 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

V lednu podle všeho v USA vyvrcholila vlna varianty covidu-19 omikron. Přes velmi vysoké denní počty diagnostikovaných nebyla přijata zásadnější omezující opatření a naštěstí ani denní počty úmrtí výrazněji nestouply.

Zveřejňována byla makroekonomická data za předchozí měsíc, takže na plné vyhodnocení ekonomických dopadů si budeme muset počkat, ale soudě podle konjunkturálních indikátorů nebyly silné. Trh práce zůstává přehřátý, jak ukazuje kombinace rychlého poklesu míry nezaměstnanosti a vysokého počtu nabízených pracovních míst. Inflace je nadále vysoká, což vedlo k dalšímu posunu jestřábím směrem v komunikaci Fedu. Ke zvýšení sazeb tak dojde pravděpodobně už na březnovém zasedání FOMC.

Ekonomická aktivita

Počet nově vytvořených pracovních míst opět zaostal za očekáváním a na vině byl podle všeho zase nedostatek volné pracovní síly a přehřátý trh práce. Nasvědčuje tomu další rychlý pokles míry nezaměstnanosti (z 4,2 % na 3,9 %), která se tak už blíží úrovni před pandemií (3,5 %). Trvale velmi vysoký zůstává také počet nabízených pracovních míst. Růst hodinových mezd se zatím drží pod úrovní inflace, nepřímé ukazatele ale naznačují sílící mzdově inflační tlaky. Maloobchodní tržby v prosinci zklamaly.

Příčinami byly nástup vlny pandemie způsobené variantou covidu omikron a předzásobení v listopadu. Průmyslovou produkci v prosinci však covid viditelně neovlivnil, její výkonnost byla srovnatelná s předchozími měsíci. Výrazně v pásmu expanze zůstaly konjunkturální indexy za prosinec, přestože mírně poklesly. V lednu se však omikron už podle předběžných indexů PMI projevil citelně, a to především ve službách, kde index klesl nečekaně z 57,6 na 50,9. Výrobní index klesl jen mírně z 57,7 na 55,0.

Cenové tlaky zůstávají silné.

Inflace a centrální banka

I v prosinci pokračovalo zrychlování růstu cen. Struktura inflace se zatím příliš nemění. V celkové inflaci hrají významnou roli potraviny a energie, u jádrové jsou stále důležité jednorázové vlivy pandemie a bazický efekt. Vedle toho však už viditelně začíná zrychlovat růst nájmů, který je důležitou položkou zejména u jádrové inflace. Pro Fed to však nemusí být zásadní problém, protože v jeho preferovaném inflačním ukazateli (PCE cenový index) mají nájmy podstatně menší váhu než v klasickém CPI.

Pro další vývoj měnové politiky bude klíčových několik následujících měsíců, ve kterých by měly slábnout jak bazický efekt, tak jednorázové vlivy. Fed však především kvůli problémům nabídkové strany ekonomiky přiostřuje rétoriku a podle vystoupení svých mluvčích počítá se zvýšením sazeb už v březnu, zatímco ještě relativně nedávno pro letošek se zvyšováním sazeb nepočítal.

Rizika

Varianta covidu-19 omikron by mohla umožnit díky mírnějšímu průběhu normálnější fungování společnosti i ekonomiky, stále to však není jisté a nadále hrozí rozšíření nějaké podstatně horší varianty. Pandemie tedy stále zůstává rizikem. Rizikem je i napětí mezi Ruskem a NATO kvůli Ukrajině. Vyloučit nelze ozbrojený konflikt, který by mohl jednak zasáhnout aktiva citlivá na riziko a destabilizovat rovnováhu na trzích, jednak dlouhodobě vážně narušit vztahy mezi NATO a Ruskem, což by mělo svoje ekonomické dopady.

Týkalo by se to sice hlavně Evropy, ale zprostředkované dopady lze čekat i u USA. Nejvýraznějším rizikem pro nejbližší měsíce je možnost, že inflace nebude zpomalovat a Fed bude přinucen k razantnímu obratu, aby zamezil vzniku inflační spirály. Nejhorší by bylo, kdyby se několik těchto rizik realizovalo najednou.

Inflační očekávání silně narostla.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz