Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Nálada spotřebitelů zůstává relativně dobrá navzdory omikronu a rostoucí inflaci

PPF banka

7/2/2022 | 3 minuty čtení

Vytisknout
Kopírovat odkaz

Ekonomiky eurozóny pokračují v oživení. Nová epidemická vlna v podobě varianty omikron se nepodepsala výrazně negativně na důvěře domácností, a spotřeba by tak měla i v letošním roce pomoci k dalšímu růstu.

Situace se zlepšuje také v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, kde se postupně zmírňují problémy s nedostatkem některých komponent. S růstem ekonomiky roste též inflace tažená řadou jednorázových vlivů, ale nabírají na síle obavy, že se nejedná o dočasný fenomén.

Ekonomická aktivita

Varianta omikron se šíří Evropou, ale zdá se, že její ekonomické dopady nebudou významné vzhledem k tomu, že restrikcí spíše ubývá, než přibývá. Omikron se tak podle všeho neprojevuje na spotřebitelské náladě. Ta podle průzkumu Evropské komise v lednu poklesla jen velmi mírně o 0,2 bodu na 8,5. Celkově je sice nálada spotřebitelů horší než loni v létě, ale ve srovnání s předpandemickými hodnotami je pouze marginálně horší. Maloobchodní tržby by tak měly pokračovat v rostoucím trendu.

Poslední zveřejněná listopadová čísla překonala očekávání 7,8% meziročním růstem, přičemž trh očekával růst o 5,6 %. V porovnání s předpandemickými hodnotami jsou maloobchodní tržby o 6 % vyšší. Chuť spotřebitelů utrácet podporuje i trh práce, kde se nezaměstnanost dostala na historická minima.

Na rozdíl od maloobchodních tržeb průmyslová výroba ožívá zřetelně pomaleji. V listopadu sice meziměsíčně vzrostla o 2,3 %, ale tento růst byl výrazně ovlivněn daty za Irsko, která jsou tradičně velice volatilní. V porovnání s předpandemickými hodnotami zůstává průmyslová výroba o 0,5 % níže. Zajímavý je vývoj v automobilovém průmyslu, který byl hlavním důvodem zaostávání celé průmyslové výroby. Ten podle posledních údajů začíná ožívat.

V listopadu vzrostl o 4,8 % m/m, ale stále zůstává 30 % pod úrovněmi výroby z předpandemického období. Data německého Sdružení automobilového průmyslu VDA ukazují na další růst automobilové výroby v prosinci.

V porovnání s předpandemickými hodnotami je nálada spotřebitelů jen marginálně horší.

O zlepšující se situaci ve zpracovatelském průmyslu svědčí i předstihové indikátory. PMI ve zpracovatelském průmyslu vzrostl v lednu na pětiměsíční maximum, 59 bodů. Na náladě v průmyslu se projevilo pozitivně především zlepšení dodávek některých nedostatkových komponent. Naopak růst brzdil především nedostatek pracovníků. Omikron se však projevuje negativně v sektoru služeb, kde PMI poklesl na devítiměsíční minimum. Hodnota 51,2 ale stále svědčí o pokračování růstu.

Inflace a centrální banka

Inflace v prosinci loňského roku vzrostla na 5 %, čímž opět překonala historická maxima. Za růstem cen z velké části stály ceny energií. Ale oproti očekávání se nesnížila jádrová inflace, která zůstala na 2,6 %. Zvýšené inflační tlaky vyvolávají spekulace na trzích o dřívějším zvyšování sazeb. Trh očekává zvyšování sazeb již v září letošního roku.

Posun je znát i z vyjádření některých členů Rady guvernérů, ale většina v čele s prezidentkou zůstává velmi opatrná a stojí za hypotézou o dočasnosti inflačních tlaků. V letošním roce čekáme pouze utlumování a možná i ukončení programu kvantitativního uvolňování. Za nejbližší možný termín zvyšování sazeb lze podle našeho názoru považovat 1. čtvrtletí příštího roku.

Rizika

Zdá se, že hlavní riziko se přesunulo od pandemie směrem k inflaci. I když inflaci zvyšují do značné míry jednorázové faktory, sekundární efekty vyloučit nelze. Případné vyšší inflační tlaky by mohly vést k přehodnocení měnové politiky více na jestřábí stranu. Další riziko je geopolitické a týká se vztahů s Ruskem, jejichž výrazné zhoršení by mělo pro státy eurozóny jednoznačně negativní ekonomické dopady.

Předstihové indikátory PMI přes mírné zhoršení ukazují na pokračování růstu ekonomik eurozóny.

Sdílet na sociálních sítích

Sdílet na sociálních sítích

Vytisknout

Kopírovat odkaz