Oproti minulému měsíci k růstu cen přispěly více ceny potravin a alkoholických nápojů (0,7, resp. 0,6 pb). Oddíl bydlení, voda, energie a paliva v prosinci k růstu cen přispěl 1,3 pb. Kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostlo nájemné, opravy bytů nebo vodné a stočné. Naopak ceny elektřiny byly v meziročním srovnání o 15 % nižší. To se ale v lednu změní, protože se DPH na elektřinu vrátí na původní výši.
Začátek letošního roku tak bude ve znamení zvyšování cen energií. Tento cenový skok mohou firmy promítnout do svých nových ceníků, a navíc budou proinflačně působit i potraviny. Inflace tak v 1. čtvrtletí zřejmě přesáhne 8 %. Jak rychle se z takovýchto hodnot může dostat zpět na inflační cíl? I kdyby se růst cen od února zastavil, byla by inflace na konci roku okolo 3,5 %. Realističtější scénáře s meziměsíčním růstem cen o 0,2 %, resp. 0,4 % počítají s inflací na konci roku 6 %, resp. 8 %. S takto vysokou inflací bude ČNB letos hledat jen těžko důvody ke snížení sazeb.
Naopak únorová prognóza zřejmě ukáže nutnost dalšího poměrně razantního zvyšování sazeb. V tomto smyslu se vyjadřovali již někteří centrální bankéři. K jak razantnímu zvýšení sazeb nakonec na svém únorovém zasedání (3. 2.) sáhnou, bude záležet především na nové prognóze. Kromě dvou členů bankovní rady Oldřicha Dědka a Aleše Michla jsou ostatní pro razantní boj proti inflaci a budou hlasovat v souladu s doporučeními, která vyplynou z nové prognózy. Ta by měla výrazně vzhůru přehodnotit výhled inflace. Náš základní scénář počítá se zvýšením sazeb o 50 bb ale nelze vyloučit ani razantnější krok.